Ekipa do cięcia? – Stawki, wydajność i opłacalność.

Sezon cięcia zimowego rusza pełną parą w związku z opadem śniegu oraz temperaturami bliżej zera. Jak się okazuję wielu sadowników wciąż ma dylemat czy zatrudnić ekipę do cięcia  sadów, czy skorzystać z maszyn piłowych a może samemu stanąć na wysokości zadania i rozpocząć cięcie zimowe na własną rękę?

Sadownicy o dużych powierzchniach (gospodarstwa większe niż 20 ha) sadów nie są w stanie sami sprostać cięciu, gdyż areał wymaga pracy kilku lub kilkunastu rąk pracy alternatywą tutaj okazać się może cięcie mechaniczne – niestety nie w każdym sadzie jest ono możliwe do wykonania. Sadownicy mający duże areały decydują się często na cięcie mechaniczne  a następnie korektę ręczną samodzielnie lub przy udziale ekip do cięcia, optymalizuje to czas pracy i koszty. Cięcie mechaniczne również jest kosztowne jak cięcie przez profesjonalną ekipę lecz optymalizujące prace  ludzką. W  obecnej sytuacji, która panuje na rynku w związku z niską ceną jabłka no niestety każda złotówka jest szczególnie ważna.

Sadownicy o powierzchniach średnich ( areał od 10 ha do 20 ha) czyli największy odsetek sadowników w Polsce zastanawia się wciąż czy koniecznością będą ekipy do cięcia sadów ponieważ rozważają cięcie mechaniczne, które coraz częściej staje się modne i zyskuje wielu zwolenników.

-Już w środę 16 stycznia pojawi się szczegółowy art. poświęcony  cięciu piłami mechanicznymi. Zaznaczyć należy, że mimo wykonanego cięcia mechanicznego będzie potrzeba zatrudnienia ekipy do korekty ręcznej lub zrobienia korekty  w własnym gospodarstwie.

Ekipy do cięcia sadów biorą od 120 zł do 190 zł ceny są zależne od prestiżu ekipy, wyżywienia, godzin pracy i regionu. Kwoty są niebagatelne! Gospodarze  sami mówią, że są w stanie zapłacić 200 zł ale warunkiem koniecznym musi być wydajność ekipy w sadzie czyli przelicznik czasu pracy do efektów w sadzie. W ubiegłym roku wielu sadowników wręcz “wyrzuciło” z sadu ekipy ponieważ efektywność była stanowczo za niska do kwot sugerowanych lub wiedza na temat cięcia sadu zbyt uboga.

Ekipy do cięcia sadów z Sandomierza informują, że robiąc rocznie 300ha  nie spotkali się z sadem ciętym piłami  mechanicznie co natomiast jest bardzo popularne w okolicach Grójca i Białej Rawskiej.  Z informacji uzyskanych od  ekip tnących z Sandomierza:  8 osobowa ekipa  jest w stanie w ciągu jednego dnia zrobić plus/minus 1 ha. Wyznacznikiem  jest to  czy:  cięcie odbędzie się  z platformy, czy z dołu, wielkości sadu, prowadzenia drzew, rozstawy i ich wieku . Jeśli sad był traktowany Regalisem  i był dobrze prowadzony ekipa 8 osobowa jest w stanie obciąć 1.5ha ogrodu. Stawka w Sandomierskim regionie za dzień pracy cięcia wynosi  około 140 zł dla jednego pracownika.

Ekipy do cięcia z Białej Rawskiej i Grójca  informują, że ekipa 6 osobowa jest w stanie lekko zrobić 1 ha przez dzień – w przypadku kiedy  sad nie był traktowany piłami do cięcia mechanicznego. Jeśli sad był cięty mechanicznie i będzie stosowana tylko korekta wtedy spokojnie 2 ha są zrobione  przez taka ekipę w ciągu jednego dnia. Stawki wynoszą wtedy za cięcie z dołu około 180 zł a cięcia z platformy 160 zł – dzień pracy jednego cięciarza.

Sadownicy o małych powierzchniach  (areał do 10 ha) jednoznacznie informują, że będą w tym roku z powodu niskich cen jabłek będą ciąć sami sady co jest zrozumiałe ponieważ 5 osobowa rodzina jest w stanie spokojnie w ciągu sezonu zimowego obciąć sad. Niewielka liczba sadowników poinformowała, że dobierze jedną czy dwie osoby do cięcia aby prace poszły sprawniej.

UDOSTĘPNIJ

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.