w ,

Wysoki popyt na rynku UE wspierał będzie ceny jabłek

Z danych WAPA wynika, że zapasy jabłek, w monitorowanych krajach Europy, na początku mar’24 były niższe o 2,2% r/r. W największym stopniu na ww. spadek wpłynęły zmniejszone stany magazynowe w Polsce o 7,7%, przy blisko 10-proc. wzroście we Włoszech. O ok. 25% r/r zmniejszyły się zapasy w Niemczech – był to drugi, po Polsce, spadek w ujęciu wolumenu.

Według GUS, polski eksport jabłek w pierwszych 6 mies. sez. 2023/24 (wrz’23-lut’24) zmalał o 5,4% r/r warunkowany mniejszą podażą w kraju. Umocniła się sprzedaż na rynki unijne, gdzie zapotrzebowanie, z uwagi na niskie zbiory w bieżącym sezonie, jest wysokie. Najbardziej zauważalny jest wzrost eksportu do Niemiec. Egipt pozostawał drugim rynkiem zbytu dla jabłek z Polski, choć z uwagi na wyższe ceny, sprzedaż do tego kraju zmalała aż o 45% r/r. Mimo silnej, na początku sez. 2023/24, dynamiki wzrostu eksportu jabłek do Indii, na przełomie roku sprzedaż do tego kraju wyhamowała, co wiązać można z problemami w wysyłkach towarów przez Morze Czerwone.

Według IERiGŻ przeciętna cena skupu jabłek deserowych w mar’24 była ponad 2-krotnie (+104%) wyższa niż przed rokiem. Jednocześnie dane GUS z mar’24 wykazują na deflację w obszarze koszyka owoców, na mogły przełożyć się niższe ceny owoców importowanych. Dotyczy to głównie bananów i niektórych owoców cytrusowych. Do spadków przyczynia się mocny PLN w porównaniu z początkiem 2023.

Wysoki popyt na rynku UE wspierał będzie ceny jabłek w koniec 1q24 można było uznać za najbardziej prawdopodobny były spadki cen w ujęciu rocznym w 2h24, po wzrostach wywołanych niższą produkcją w 2h23. Istnieje jednak spore ryzyko strat w tegorocznych zbiorach z uwagi na przymrozki odnotowane w kwi’24 – trudno jednoznacznie ocenić ich skalę i wpływ.

źródło: PKO Bank Polski

UDOSTĘPNIJ

Zmalał import mrożonych malin z Ukrainy do Polski, niemniej ukraińskie wysyłki na teren UE zwiększyły się

Handlował bez zezwolenia truskawkami w centrum Warszawy, zagroził interweniującym strażnikom, że ich „utopi w Wiśle”.