w

Nasza spółka utrzymuje ceny na poziomie 5,5 zł (…) cena skupu będzie rosła.

– Na bieżąco monitorujemy sytuację na rynku owoców miękkich oraz prowadzimy dialog z ich producentami i przetwórcami – zapewnił Robert Telus na wczorajszym brifingu prasowym.

30 czerwca oraz 6 lipca br. w siedzibie ministerstwa odbyły się spotkania przedstawicieli plantatorów malin i firm skupowych. Podczas drugiego spotkania branża została poinformowana, że 5 lipca na terenie województwa lubelskiego uruchomiony został skup malin prowadzony przez dwie firmy, które podjęły współpracę ze spółką z udziałem Skarbu Państwa, oferując ceny na poziomie 5,8 zł/kg.

– Podjąłem decyzję, że inspekcje kontrolowane i nadzorowane przez ministerstwo będą monitorować rynek skupu malin, żeby wykluczyć zmowę cenową. Nasza spółka utrzymuje ceny na poziomie 5,5 zł, a z moich informacji wynika, że cena skupu w spółce Skarbu Państwa będzie rosła. Mamy też informację, że firmy, które ceny tak mocno obniżyły, dorównały już do ceny oferowanej przez firmy skupujące w imieniu spółki Skarbu Państwa – mówił minister Telus.

Szef resortu rolnictwa poinformował też o planowanej nowej pomocy w formie dopłat do oprocentowania kredytów bankowych.

– Każda firma, która skupuje owoce miękkie od polskiego rolnika lub prowadzi działalność w zakresie mrożenia tych owoców będzie mogła otrzymać niskooprocentowany kredyt w wysokości do 40 mln zł na 18 miesięcy z dopłatą państwa – powiedział Robert Telus.

Kredyty będą przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw i mają na celu zapewnienie płynności finansowej firmom skupującym w nowym sezonie. Taka pomoc krajowa wymaga akceptacji przez Komisję Europejską.

Producenci malin mogą również skorzystać z szeregu już dostępnych działań systemowych. Między innymi ze wsparcia udzielanego organizacjom producentów owoców i warzyw, których zadaniem jest stabilizowanie cen na rynkach owoców i warzyw oraz umacnianie pozycji rynkowej producentów. Podmioty te mogą otrzymać pomoc na finansowanie działań zarządzania kryzysowego tj. wycofanie owoców i warzyw z rynku. Wsparcie finansowe przysługujące organizacjom producentów na realizację programów operacyjnych może wynosić  od 4,1 do 4,6 proc. wartości produkcji sprzedanej przez daną organizację producentów.

źródło: MRiRW

UDOSTĘPNIJ

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbiór borówki za pomocą powietrza we Włoszech. Pokazy kombajnu KOKAN 500L [VIDEO]

Ceny wiśni na skupie spadają