w

Sadownicy wciąż nie zarabiają na tyle, aby pokryć swoje koszty

Początek 2024 roku był dla polskiego eksportera jabłek lepszy niż początek roku poprzedniego – mówi Emilia Lewandowska, kierownik biura Fruit-Group: „Patrząc na początek 2024 roku, naszej firmie udało się zwiększyć sprzedaż jabłek w porównaniu do początku 2023 roku. Nie można tego samego powiedzieć o sprzedaży naszych gruszek, gdyż w styczniu i lutym 2023 sprzedaliśmy ich mniej niż rok wcześniej. Jest to spowodowane niższymi zbiorami gruszek w tym sezonie.”

Choć ceny polskich jabłek są nieco wyższe niż rok temu, Lewandowska twierdzi, że producenci wciąż nie zarabiają na tyle, aby pokryć swoje koszty. „Ceny jabłek w pierwszym okresie roku nieznacznie poszły w górę. Ogólnie sezon cenowy jest w miarę stabilny. Mieliśmy duże strajki producentów w Polsce. Pomimo wzrostu cen w porównaniu do kilku lat temu ceny nadal nie są wystarczające, aby pokryć wszystkie rosnące koszty. Produkcja świeżych produktów powinna być opłacalna i zachęcająca, ale niestety obecnie tak nie jest. W tym momencie wiemy, że koszty energii wzrosną w w drugiej części tego roku, co oczywiście nie jest pozytywną informacją dla naszej branży.”

W tej chwili w Polsce jest dość zimno, temperatury spadają poniżej 0 stopni Celsjusza – wyjaśnia Lewandowska: „Obecnie w środkowej Polsce obserwujemy kwitnienie jabłoni, proces ten rozpoczął się tydzień temu. Zwykle sady zaczynają kwitnąć na początku maja. Oznacza to, że sezon wegetacyjny będzie w tym roku dłuższy.

Fruit-Group wstrzymała transport na rynki zagraniczne i zamiast tego przez pozostałą część sezonu koncentruje się na rynkach europejskich. „W tej chwili zakończyliśmy sprzedaż na rynki zagraniczne. Długi czas transportu i opóźnione dostawy zmusiły nas do zakończenia sezonu na tym etapie. Dlatego w tym momencie skupiamy się na rynku europejskim i lokalnym. Zapasy są nieco niższe w porównaniu do poprzedniego sezonu mniej więcej w tym czasie chcielibyśmy utrzymać naszą sprzedaż na stabilnym poziomie, a nawet nieco ją zwiększyć. Przygotowujemy się także do nadchodzącego sezonu owoców miękkich w Polsce Z plantacji wynika, że ​​sezon na borówki może rozpocząć się w naszym regionie wcześniej niż w roku ubiegłym – podsumowuje Lewandowska.

źródło: freshplaza.com

UDOSTĘPNIJ

IMGW wydał alerty na noc z 24 na 25 kwietnia: Przymrozki przy gruncie do -4 st. C !

Związek Sadowników RP zwrócił się do Premiera z prośbą o pilną reakcję