Vademecum – RAKA drzew owocowych co powinniśmy wiedzieć?!

Jesień to okres kiedy jesteśmy pochłonięci zbiorami, często nie pamiętamy o podstawach sadowniczych takich jak zabiegi fitosanitarne po zbiorach. Zabiegi fitosanitarne są kluczem do sukcesu w walce z rakiem drzew owocowych w szczególności w sadach gdzie mamy odmiany podatne na tą chorobę.

Ciekawostka: Odmiany najbardziej podatne na raka bakteryjnego to Szmapion, Eliza i Gala.

Jesienią powinniśmy wycinać porażone pędy oraz czyścić zrakowacenia – tą czynność należy wykonać przed opadem liści! Czynność ta w ogromnym stopniu ogranicza presję choroby! Porażone pędy należy zlikwidować, nie pozostawiać w sadzie.

Po wycięciu zgorzeli wielu sadowników  zabezpiecza rany w tym celu stosują farbę emulsyjną + Topsin 5%. Zabieg wykonuje się  podczas słonecznej, suchej pogody.

Ciekawostka: Jeśli Wasz sad jest cięty po zbiorze mechanicznie, dobrą alternatywą jest zabieg kaptanem aby zabezpieczyć rany.

Produkty stosowane w walce oraz ograniczaniu raka (bakteryjnego) drzew owocowych:

  • Miedź (Cu) – stosować na początku opadania liści lub po ich opadzie.

tlenochlorek miedzi (50%) : 3-5 kg/ ha

wodorotlenek miedzi (40%): 2-3 kg/ha

  • Topsin 500 SC – stosować na odmiany wrażliwe i podatne na chorobę. Dawka 1,5l/ha.

Ciekawostka: Topsin możemy zastosować tylko jeden raz w sezonie.

  • Kaptan – stosujemy na odmiany, gdzie kondycja drzew wskazuje iż liście są jeszcze zielone i niewiele liści opadło. Kaptan jest proponowany na odmiany lub drzewa, gdzie jest niska presja choroby. Dawka dla produktów 80% 2,5 -3,5 kg /ha.

 

  • Serenade ASO – stosujemy na odmiany o niskiej presji choroby, jest środkiem grzybobójczym oraz bakteriobójczym, maksymalna ilośc zabiegów 4, dawka 8l/ha, ilośc cieczy roboczej 500-750 l.

 

  • Huwa San – produkt do dezynfekcji ran, posiada właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie.

 

UDOSTĘPNIJ

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.