w , ,

Posypowo azotowo – ile sypać, kiedy sypać w sadzie?

Początek sezonu a dokładnie pierwsze dni wiosny są rozbieżne w temperaturach a jak wiemy pobieranie azotu  przez korzenie jest możliwe jeśli temperatura gleby jest odpowiednio wysoka.

Drzewa zaczynają pobierać azot z gleby w większości w trakcie kwitnienia ale pamiętajcie, że musi być on wcześniej „posypany”.  Azot jest bardzo ważnym składnikiem do poprawnego rozwoju naszych sadów, kwiatostanów,  pąków oraz owoców. W zależności od sadu i zapąkowania należy wybrać odpowiednią dawkę nawozu azotowego. Jeśli w Waszym sadzie jest dużo pąków kwiatowych a wzrost drzew jest niewielki dawkę można zmniejszyć. Jeśli w Waszym sadzie jest bardzo mało pąków kwiatowych a wzrost jest bardzo silny dawka powinna być bardzo niska lub zabieg powinien być pominięty nawozem azotowym.

Ponieważ Polska strefa klimatyczna lubi zaskakiwać przymrozkami najlepiej zabieg nawozem azotowym podzielić na dwie tury: przed kwitnieniem i po opadzie czerwcowym.

Pierwszy zabieg nawozem azotowym powinniśmy wykonać 4-5 tygodni przed kwitnieniem najlepiej wolno działającym nawozem: saletra amonowa lub saletrzak (azot w postaci saletry amonowej).  Okres kiedy azot z tego nawozu będzie dostępny dla korzeni to około 3 tygodnie. Jeśli wegetacja naszych jabłoni będzie szybka  lub nie zdążycie z wolno uwalniającym się nawozem azotowym [jak w roku poprzednim (2018)] można zastosować szybciej działające nawozy azotowe – forma azotanową (saletrzaną) np. saletra wapniowa.

Jakie dawki nawożenia azotem?

Jeśli stosowaliście na jesieni nawożenie azotem dawki na wiosnę mogą być mniejsze niż w sadach gdzie  zabieg nie był wykonany jesienią. Pierwszy zabieg przed kwitnieniem wykonujemy w:

Dawka na wiosnę w sytuacji gdy jesienią stosowano nawożenie azotem: 25 – 45 kg N czystego na hektar.

Dawka na wiosnę w sytuacji gdy nawóz azotem nie był stosowany na jesieni: 35 – 60 kg N czystego na hektar.

Drugi zabieg wykonujemy po opadzie czerwcowym jeśli jest  taka konieczność. Warto dzielić nawożenie na dwie tury ponieważ warunki atmosferyczne się zmieniają a nie zawsze dużo znaczy zdrowo tym bardziej w roku 2019 gdzie cena jabłek nie jest zadawalająca.

Pamiętaj!

Azot w formie amonowej działa wolno,

Azot w formie azotanowej/saletrzanej działa szybko,

Azot w formie amidowej uwalnia się wolno.

 

Autor: I.K.

UDOSTĘPNIJ

3 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. odwieczne pytanie nawozy azotowe kupić jesienią czy na wiosnę? ja kupiłem teraz i o dziwo taniej niż jesienią. kupiłem saletrzak na olx znalazłem ogłoszenie firmy polfert. mają dobre ceny a dostawa 2-3 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Michał Kołodziejczak z AGROUNII po zarzutach zapowiada kolejny strajk 3 KWIETNIA.

Trudna sytuacja na rynku jabłek – Mirosław Maliszewski