Jak i kiedy prawidłowo sadzić borówkę amerykańską? Tomasz Krupa oraz Ryszard Nowakowski Szkółka ARNO

Spotkaliśmy się w Lewiczynie Szkółka Arno z Ryszardem Nowakowski oraz z  dr inż. Tomaszem Krupą z SGGW, gdzie podjęte zostały  zagadnienia pomocne dla plantatorów borówki, związane z założeniem  plantacji.

Kiedy i jak prawidłowo sadzić borówkę amerykańską? 

Skrót wypowiedzi dr inż. Tomasza Krupy wraz z Ryszardem Nowakowskim (pełna wersja wywiadu wyżej):

Jaką roślinę sadzić i na co zwrócić uwagę?

Plantację borówki prowadzimy po to aby osiągnąć zysk a więc dobór sadzonki jest kluczowy. Rośliny jednoroczne, które zamierzamy sadzić powinny mieć 3-4 pędy prowadzące – taki szkielet jest poprawny (…) – więcej w video-relacji.

W jaki sposób posadzić borówkę?

Na dużych plantacjach korzystam często  z sadzarek a niestety są one tak ustawione, że wsadzają rośliny zbyt głęboko. Poziom gruntu dla borówki powinien być taki sam jak  w szkółce. Najlepiej posadzić roślinę tak aby poziom gruntu był równo z poziomem gruntu substratu z doniczki – to właściwe posadzenie. Wyjaśnia w video-relacji dr inż. Tomasz Krupa  (…) – więcej w video-relacji.

Czy sadzić borówkę równo z gruntem czy na zagonach?

Niewielu plantatorów borówki zdaje sobie sprawę, iż to czy borówka powinna być posadzona na zagonach lub równo z gruntem zależy od poziomu wody gruntowej (…) – więcej wyjaśnia dr inż. Tomasz Krupa w video-relacji.

Kiedy sadzić borówkę amerykańską: wiosną czy jesienią?

Oba terminy są dobre, tutaj należało by spojrzeć na czynniki dodatnie i ujemne.  Jeśli posadzimy rośliny jesienią będą lepiej przygotowane na wiosnę, lecz jeśli przyjdzie sroga zima uszkodzi młodziutkie rośliny dlatego wiosenny termin sadzenia też okazuję się korzystny. Wyjaśnia w video-relacji dr inż. Tomasz Krupa  (…) – więcej w video-relacji.

Jakie są zagrożenia przeciągając sadzenie w okresie wiosennym?

Napewno przedłużanie sadzenia nawet do maja jest bardzo niekorzystne. Bardzo istotne również jest nawodnienie!  (…) – więcej w video-relacji.

Co należy zrobić jesienią aby roślina zakończyła wegetację przed zbliżającym się okresem zimowym?

Kupując ze szkółki rośliny z bardzo intensywną zieloną barwą liści, po posadzeniu należy pomoc im przygotować się do sezonu zimowego – nawożeniem. Należy pamietać również aby po posadzeniu nie przelewać borówki wodą (…) – więcej w video-relacji.

Projekt realizowany z Szkółką ARNO ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z założeniem plantacji borówki amerykańskiej. Już wkrótce kolejny odcinek dotyczący plantacji borówki. Wszelkie pytania dotyczące zakładania plantacji, doboru sadzonki czy prowadzenia uprawy borówki można wysyłać pod adres email: szkolka@arno.agro.pl

Zachęcamy również do obejrzenia pierwszego odcinka “Co musisz wiedzieć przed założeniem plantacji borówki!? Gleba i woda – Tomasz Krupa oraz Ryszard Nowakowski Szkółka ARNO”:

Od 19 sierpnia do końca miesiąca ARNO – Gospodarstwo Szkółkarsko-Sadownicze Anna i Ryszard Nowakowscy zaprasza na dni otwarte. Już teraz warto zapoznać się z ofertą oraz zadać najważniejsze pytania przed posadzeniem materiału. Specjaliści czekają na Was!

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.