w , ,

Czy warto inwestować w glebę – porównanie kwater

Porównaliśmy dwa sady u jednego gospodarza – o zróżnicowanej specyfice gleby na poszczególnych kwaterach – uprawiane praktycznie tą samą technologią – czyli te same rośliny (odmiana Golden Delicious), takie same zabiegi agrotechniczne i wykonane w tym samym czasie (poza jednym wyjątkiem, o czym więcej później), itd. Co się okazało? Otóż w jednym polu doświadczalnym uzyskano wydajność z hektara przynajmniej 20% wyższą niż w drugim, przy zachowaniu dobrej lub nawet bardzo dobrej jakości owoców w obu. O tym co spowodowało taką różnicę w plonowaniu rozmawiamy z Jackiem Maliszewskim, sadownikiem z rejonu Grójca.

Odpowiedzią jest właściwa pielęgnacja gleby oraz systematyczne nawożenie organiczne sadu, które są jednymi z kluczowych czynników determinujących dobrostan drzew. Obecnie, po zakończonych zbiorach, mamy doskonałą okazję do zastanowienia się nad koniecznością stosowania takich zabiegów, które – co ważne – dodatkowo wpłyną nam kondycję drzew w przyszłym roku. Warto również zaznaczyć, że rośliny sadownicze po okresie owocowania są osłabione, dlatego tak ważne jest zasilenie ich poprzez system korzeniowy trwałą i wysokiej jakości materią organiczną.

Troska o glebę stanowi kluczowy element skutecznej gospodarki sadowniczej, a ten proces powinien być kontynuowany w zasadzie przez cały rok, ponieważ gleba żyje przez pełny rok, a nie tylko w okresie wegetacji. Uświadomienie sobie, że stan gleby wpływa nie tylko na bieżącą produkcję drzew, ale także na ich długoterminową produktywność, jest szczególnie istotne, jeśli chcemy przez lata uprawiać sad w sposób zrównoważony. Nawet po zakończeniu zbiorów istnieje wiele działań, które mogą wpłynąć na zdrowie gleby, a w konsekwencji zdrowie roślin w trakcie cyklu uprawowego. Wszelkie działania warto podejmować w oparciu o indywidualne analizy chemiczne, które umożliwiają precyzyjne określenie zawartości składników odżywczych oraz opracowanie spersonalizowanego planu nawożenia dla konkretnego sadu. Niestety w dalszym ciągu często ten aspekt pomijamy. 

Ważne jest podkreślenie, że staranna troska o glebę nie tylko poprawia jej strukturę, lecz także zwiększa dostępność i stabilność kluczowych składników odżywczych, takich jak azot, fosfor, potas, siarka. Zatem stosując nawożenie organiczne możemy znacząco zredukować nawożenie mineralne. Dodatkowo, utrzymanie odpowiednio wysokiej zawartości materii organicznej w glebie ma szczególnie ważną rolę w kontekście dostarczania mikroorganizmom glebowym niezbędnych substancji do rozkładu, co przyczynia się do utrzymania zdrowego mikrobiomu glebowego. Należy też pamiętać, że w żyznej, próchnicznej, o pulchnej strukturze glebie zwiększa się bufor sorpcyjny, który skutecznie zwiększa jej zdolność do gromadzenia wody, co w efekcie przekłada się na optymalną gospodarkę wodną w okresach suszy lub w trakcie obfitych opadów.

W sadzie Pana Jacka zastosowano technologię węglową firmy CarboHort, gdzie do przygotowania gleby zastosowano Carbomat – wyselekcjonowane gruzełki młodego węgla brunatnego (lignitu) oraz niefiltrowany Carbohumic – gęstą substancję humusową, pochodzącą z tego samego surowca. W trakcie sezonu zastosowano również opryski nalistne preparatem Carbohumic Maxi Plus. 

Opis doświadczenia w filmie, serdecznie zapraszamy: 

Kwasy humusowe nie tylko skokowo podnoszą jakość gleby, lecz działają także jak biostymulatory, które wspierają wzrost korzeni i pędów roślin. Mogą być stosowane wielokrotnie w sezonie, aby stymulować produkcyjność drzew, redukować wpływ stresów pogodowych i wspomagać regenerację roślin po okresach trudności. Dobrze odżywione drzewa rosnące w sprzyjającej glebie stanowią podstawę obfitych plonów owoców o najwyższej jakości, jednocześnie przyczyniając się do obniżenia nakładów pracy i dbałości o środowisko.” – wspomina dr inż. Jerzy Próchnicki, niezależny ekspert rolniczy.

Co więcej, produkty węglowe Carbohortu są bogatym źródłem cennego węgla aktywnego / biowęgla najwyższej jakości – pochodzącego z czystej, prehistorycznej biomasy, poddanej powolnej, naturalnej, beztlenowej obróbce cieplnej, który działa prozdrowotnie i odkażająco na gleby i roślin (stwierdzono np. brak guzowatości korzeni u roślin, które były traktowane produktami), wiązanie azotu z powietrza (proces adsorpcji), ale też np. wyższą aktywność mikrobiologiczną gleby.

_______________

Więcej o zaletach biowęgla przeczytasz tu: 

http://ssa.ptg.sggw.pl/files/artykuly/2016_67/2016-3/ssa-3-2016-s151-157.pdf

_______________

Nie zapominajmy o zabiegach doglebowych, ponieważ są składniki, których przez liście nie dostarczymy. „Gleba to jest jeden z podstawowych czynników, które warunkują nam plon. Samo nawożenie nawozami mineralnymi nie wystarczy, ponieważ nie poprawi nam ono właściwości fizycznych gleby, ale wręcz spowoduje jej degradację w dłuższym okresie czasu. Możemy jeszcze cofnąć negatywne skutki naszej działalności, wystarczy zrozumieć jak złożonym i ważnym organizmem jest gleba. Proces degradacji gleby zachodzi bardzo szybko, natomiast aby go cofnąć może braknąć życia jednemu człowiekowi” – dodaje Radosław Łaźny, doradca uprawowy. 

Wskazówka

Jeśli np. chcemy ograniczyć wyjazdy z wodą na plantację oraz dodatkowe koszty pracy z tym związane, możemy śmiało rozrobić produkt z wodą w proporcji nawet 50 / 50 i wylać pod drzewo choćby ok. 300 ml takiego roztworu podczas przycinania gałęzi. Deszcze swobodnie rozprowadzą nam produkt głębiej.

Firma CarboHort przygotowała promocję dla czytelników portalu Kobieta w sadzie. Do końca roku można nabyć Mauzer 1000L Carbohumicu w wyjątkowo promocyjnej cenie!

Promocja obejmuje:

Mauzer 1000L Carbohumicu niefiltrowanego za 4300 brutto z dostawą (regularna cena: 6000 zł).
Mauzer 1000L Carbohumicu do fertygacji za 5800 brutto z dostawą (regularna cena: 9720 zł).

Zapytania oraz zamówienia można składać mailowo lub telefonicznie:
Tel. +48 506 066 663 | +48 506 383 715 | +48 604 337 452 | +48 518 034 023
E-mail: [email protected]
Oferta jest ważna do końca roku.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sadownicy z Fajsławic mają się czym pochwalić

Część polskich eksporterów sprzedała już całe zapasy jabłek na sezon.