w

Wiśnie spadają z drzew! Duży opad…

Producenci wiśni zauważają pierwsze opady owoców! Co ważne sadownicy po tegorocznych przymrozkach deklarowali mniejsze starty w wiśniach, niż w przypadku jabłoni. Przyczyną opadu są susze i wiosenne przymrozki.

Początkowo zawiązanie wydawało się na dobrym poziomie, niestety na ten moment drzewa zrzuciły około 3/5 zawiązków – informuje nasz portal Michał Kępka z Sadkowic, powiat Rawski.

Produkcją wiśni zajmujemy się od 20 lat, w tym roku zostało nam tylko 0,5 hektara wiśni odmiany Nefris i Łutówka. Skupiamy się bardzo mocno na produkcji ekologicznej wiśni i jabłek w naszym gospodarstwie. Niestety ten rok chyba będzie ostatnim w produkcji wiśni. Cena jest tragiczna w porównaniu z kosztami produkcji a kolejnym ważnym aspektem jest, iż trzeci rok z rzędu mamy ogromny opad – kontynuuje Michał Kępka

W tamtym roku zanotowaliśmy większe spadki temperatur a nie było tak silnego opadu zarówno wiśni jak i  jabłoni – informuje Michał.

Trudno oszacować, ile zawiązków jeszcze spadnie, sytuacja wygląda różnie w zależności od sadu. Z pewnością jednak plony będą znacznie mniejsze niż wielu wcześniej przypuszczało. Przypomnijmy również, że wiśnia nie płaci od około 5 lat.

Niższe plony to obietnica wyższych cen, leczy czy tak się stanie?

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

UWAGA gwałtowne burze z ulewami, gradem i wichurami!

30 czerwca 2020 r., upływa termin składania wniosków o wsparcie finansowe na „Modernizację gospodarstw rolnych (obszar D)” oraz „Restrukturyzację małych gospodarstw”.