w

W Rosji brakuje jabłek ?

foto: istockphoto

Od 20 lutego 2022 r. Chiny ponownie otrzymały prawo dostarczania świeżych jabłek i gruszek na rynek rosyjski – podaje portal EastFruit

To dobra wiadomość dla Chin i rosyjskich konsumentów, którzy płacą teraz bardzo wysoką cenę za dobrowolną samoizolację Rosji od rynków światowych. Jednak zdaniem analityków EastFruit to zła wiadomość dla Mołdawii, która ma poważnego konkurenta na rynku rosyjskim.

Chiny są największym światowym eksporterem jabłek i pozostają w czołówce światowego rankingu eksporterów, pomimo zakazu dostaw produktów na rynek rosyjski. Każdego roku Chiny eksportują około 1 miliona ton świeżych jabłek do wielu krajów na całym świecie. Główną zaletą chińskiego jabłka jest jego niska cena. W związku z tym jest kupowane głównie w segmencie niskich cen, podczas gdy Chiny importują jabłka najwyższej jakości z takich krajów jak Nowa Zelandia, USA, Chile, RPA i Francja – mówi Andriy Yarmak, ekonomista w Departamencie Inwestycji Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Należy pamiętać, że przed zakazem dostaw Rosja była jednym z trzech głównych rynków świeżych jabłek. Roczne dostawy jabłek chińskich na rynek rosyjski wahały się od 100 do 150 tys. ton, co uczyniło Chiny drugim po Mołdawii największym dostawcą jabłek do Rosji. W niektórych latach wielkość dostaw jabłek chińskich na rynek rosyjski przewyższała nawet wielkości dostaw jabłek z Mołdawii.

Jednocześnie Rosja jest największym na świecie importerem jabłek, skupując z rynków zagranicznych od 700 tys. ton do 1 mln ton jabłek świeżych rocznie. W związku z narastaniem rosyjskiej agresji na Ukrainę i spodziewanym zaostrzeniem międzynarodowych sankcji wobec Federacji Rosyjskiej istnieje realne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego Rosji. Ceny warzyw i owoców w Federacji Rosyjskiej mogą dość gwałtownie wzrosnąć, co sprawi, że będą one niedostępne dla dużej liczby lokalnych konsumentów. Kraj jest silnie uzależniony od ich importu. Na tym tle logicznym krokiem jest zniesienie zakazu importu owoców i warzyw z Chin.

Import jabłka z gruszki z Chin do Rosji został wstrzymany 10 sierpnia 2019 r.

  • źródło: east-fruit.com / polskiesadownictwo.pl
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Wypadek ciężarówki przewożącej jabłka

Niemcy są drugim, po Rosji, największym importerem świeżych jabłek na świecie