w

Przymrozki pustoszą uprawy w Europie

Arktyczne powietrze spłynęło nad Europę przynosząc drugi rok z rzędu kwietniowe późne przymrozki, które pustoszą uprawy na zachodzie i południu Europy. Klęska głodu na świecie może być jeszcze większa niż sądzono. 

Nie tylko wojna ogranicza eksport zbóż i kukurydzy z Rosji i Ukrainy. Swoją cegiełkę do widma światowego głodu dokłada też pogoda, która popada w skrajności. Na zachodzie i południu Europy spustoszenie na polach uprawnych, w winnicach i sadach sieją przymrozki.

Nawet zimą, która okazała się bardzo łagodna, nie było tak dużych spadków temperatury. We Francji odnotowano największy mróz nie tylko od początku tego roku, ale miejscami w całej historii pomiarów dla kwietnia.

W najzimniejszych regionach termometry pokazywały nawet minus 10 stopni. W dodatku w zachodniej, środkowej i północnej części kraju spadł śnieg, które również nie widziano zimą. Zjawił się on bardzo późno, kiedy uprawy na polach zaczęły się już rozwijać.

 

Polska też może ucierpieć, ponieważ w kwietniu pogoda nie będzie sprzyjać. Po bardzo słonecznym i suchym marcu, kwiecień będzie bardzo mokry z dużymi wahaniami temperatury i wracającymi przymrozkami. Szkody powodują też późne opady śniegu. Ceny żywności nadal będą z tego powodu rosnąć.

  • źródło: twojapogoda.pl
  • foto: https://twitter.com/RosellGuillem/

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Z Ukrainy do Polski wjechało 2,268 mln osób.

Cena jabłka przemysłowego spadła