w

Nekrotyczna plamistość liści ma podłoże fizjologiczne – Symbioz

Nekrotyczna plamistość liści (z ang. Necrotic Leaf Blotch, w skrócie NLB). Choroba o podłożu fizjologicznym występująca na jabłoniach, głównie na odmianie 'Golden Delicious’ oraz innych mających w rodowodzie Goldena np. 'Gala’, 'Red Delicious’, 'Ligol’ czy 'Jonagold’ – informuje na swoim Facebook Symbioz.
W artykule „Necrotic leaf blotch of Golden Delicious apples” opublikowanym w biuletynie technicznym North Carolina Agricultural Experimental Stations, w roku 1974, autorzy w osobach T.B. Sutton oraz C.N. Clayton oceniali wpływ wielu czynników na występowanie nekrotycznej plamistości liści, takich jak: odmiana, podkładka, patogeny, zanieczyszczenie środowiska, temperatura powietrza, wilgotność powietrza, opady deszczu oraz zawartość składników mineralnych w glebie.
Badacze dowiedli, że nekrotyczna plamistość liści ma podłoże fizjologiczne związane z warunkami pogodowymi ponieważ nasilenie nekroz na liściach występowało falami po zimnych, deszczowych dniach poprzedzonych falami gorąca i utrzymującej się suszy.
W prowadzonych badaniach naukowcy nie stwierdzili korelacji pomiędzy występowaniem w sadzie grzybów z rodzaju Alternaria spp., a nekrozami na liściach.
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekordowy wynik konsumpcji borówki!

Ponad 35-lat temu wsadził pierwsze krzewy borówki w powiecie Grójeckim