w , , ,

Jak pomóc jabłoniom w utrzymaniu zawiązków?

Jak pomóc jabłoniom w utrzymaniu zawiązków?

UWAGA – spadek temperatur poniżej 0°C !!!

W sadach, jesteśmy teraz w trakcie kwitnienia. W związku z tym, że w ciągu ostatnich kilku nocy temperatury spadły poniżej 0°C istnieje obawa, że mogły częściowo przemarznąć kwiaty. Jednak nawet jeśli częśc kwiatów przemarzła to z pewnością jakaś ich część ocalała i to własnie z nich jest możliwe uzyskanie dobrego plonu. Musimy jednak pamiętać, że zawiązanie zawiązków to tylko połowa sukcesu. Ważne jest żeby zawiązki, które przetrwały spadek temperatur, zostały przez drzewa utrzymane. Ponieważ drzewa, będąc pod wpływem stresu związanego z suszą, zatopieniem czy właśnie niskimi temperaturami, mają naturalną skłonność do ich zrzucania.

Jak  pomóc drzewu w utrzymaniu zawiązków?

Rozwiązaniem, które pomoże drzewom utrzymać osłabione zawiązki jest zastosowanie Regalis® Plus 10 WG. Podstawowym zadaniem tego preparatu jest ograniczanie nadmiernego, wegetatywnego wzrostu roślin. Inaczej mówiąc – ogranicza nadmierne wyrastanie pędów wegetatywnych zwanych potocznie „wilkami”. Produkt ten posiada także kilka innych unikalnych właściwości. Jedną z nich, potrzebną właśnie teraz, jest zdolność do wspomagania związywania owoców.

Jak to działa?

Drzewa produkują etylen. Jest to proces całkowicie naturalny. Jednak drzewo będące pod wpływem stresu ma tendencję do jego nadprodukcji. Gaz ten nazywany jest potocznie hormonem starzenia. Stymuluje on przedwczesne starzenie się zawiązków i ich opad. I tu waśnie zaczyna działać Regalis® Plus 10 WG. Zaburza on w roślinie produkcję etylenu. Produkuje się go po prostu dużo mniej. Mniej etylenu w obrębie korony drzewa oznacza lepsze warunki do tego, żeby zawiązki utrzymały się na drzewie.

Dodatkowo, Regalis® Plus, ograniczając wzrost wegetatywny pędów jabłoni, niweluje konkurencję o składniki pokarmowe pomiędzy zawiązkami a silnymi pędami. Jeżeli skracamy pędy wegetatywne to ta konkurencja pomiędzy skróconym pędem a osłabionym zawiązkiem jest bardziej wyrównana. Zawiązki mają większe szanse na to żeby się utrzymać na drzewie.

Podsumowanie:

Poprawa zawiązywania owoców związana jest z blokowaniem syntezy etylenu oraz z zmniejszaniem konkurencji o składniki pokarmowe z silnie rosnącymi pędami.

Poniżej przedstawiamy schemat stosowania Regalis® Plus, którego celem, w przypadku wystąpienia przymrozków, jest zmniejszenie wzrostu wegetatywnego roślin oraz podtrzymanie zawiązków.

Uwaga: Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

źródło: publikacja BASF

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związek Sadowników apeluje do Ministra o reakcję w sprawie przymrozków!

Majowy sad po przymrozkach u Romana Kocewiaka