w ,

Biodegradowalna folia do ściółkowania – przyszłością w uprawie truskawki?

Biodegradowalna folia z ecovio® (producent BASF) to produkt, który cieszy się dużą popularnością wśród rolników w krajach Europy Zachodniej. W 2017 roku w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach przeprowadzono doświadczenie polowe, mające na celu sprawdzenie zachowania tego produktu w naszych warunkach klimatycznych. Przedmiotem doświadczenia była stabilność folii podczas całego sezonu oraz szybkość jej rozkładu po zaoraniu. W Instytucie wykonano również analizę mikro-biologiczną nt. liczebności mikroorganizmów glebowych przed i po zaoraniu folii

Jest to w pełni biodegradowalna folia do ściółkowania, wykorzystywana w rolnictwie i ogrodnictwie. W dobie wszechobecnych odpadów z tworzyw sztucznych, generowanych m.in. przez rolnictwo oraz coraz większych problemów z ich utylizacją, wzrasta znaczenie rozwiązań korzystnych dla środowiska naturalnego, takich jak ecovio® . Wyjątkowe właściwości mechaniczne pozwalają na znaczne obniżenie grubości folii stosowanych w rolnictwie i ogrodnictwie. Co więcej, folie na bazie ecovio® mogą w pełni zastąpić folie propylenowe. Dzięki ich biodegradowalności możesz zmniejszyć koszt produkcji związany ze zbiorem i utylizacją folii z tworzywa sztucznego!

Technologia ecovio® oparta jest w większości na naturalnych tworzywach – stworzona została na bazie skrobi kukurydzianej, która stanowi do 85% jej składu. Właściwości mechaniczne folii z ecovio® są takie same, jak w przypadku standardowych tworzyw sztucznych, nawet przy zmniejszeniu grubości do 15 mikronów. Dzięki temu obniżeniu ulega całkowity koszt stosowania folii do ściółkowania, zaś jej biodegradowalność pozwala uniknąć pracochłonnego usuwania folii z pola po zbiorach oraz ponoszenia wysokich kosztów związanych z jej utylizacją. Faktyczny potencjał oszczędnościowy zależy również od wielu innych czynników, np. gatunków roślin czy grubości materiału. Struktura ecovio® jest podobna do struktury naturalnie występujących makrocząstek, dzięki czemu możliwy jest rozkład dokonywany przez mikroorganizmy na biomasę, wodę i dwutlenek węgla, podobnie jak się to odbywa w przyrodzie. Proces rozkładu biologicznego w glebie zależy od warunków panujących w danym środowisku (klimat, jakość gleby, populacja mikroorganizmów).

źródło informacji: BASF

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co sadzić zamiast jabłek, borówek, truskawek? Janusz Andziak SPT

Ukraińska firma buduje tłocznie soków w Rawie Mazowieckiej!