w , ,

Co robić, gdy zawiązki zaczynają się sypać?

Kwitnienie w sadach jabłoniowych już się zakończyło. Niestety przebiegało ono w niekorzystnych warunkach pogodowych. W wielu rejonach teperatury spadły poniżej 0 ºC. Dlatego osłabione po przymrozkach drzewa mają teraz tendencję do nadmiernego zrzucania zawiazków.

Właśnie teraz nadszedł czas na trzeci zabieg preparatem Regalis® Plus 10 WG.

W celu wsparcia utrzymania zawiązków stosuje się Regalis® Plus 10 WG w dawce 0,8-1kg/ha. Zabieg ten wykonuje się 2-4 tyg. po wykonaniu drugiego zabiegu tym preaparatem. Nie przekraczać w sezonie łącznej dawki 2,5kg/ha.

Podstawowym zadaniem Regalis® Plus 10 WG jest ograniczanie nadmiernego, wegetatywnego wzrostu roślin. Inaczej mówiąc Regalis® Plus 10 WG ogranicza nadmierne wyrastanie pędów wegetatywnych zwanych potocznie „wilkami”. Produkt ten posiada także kilka innych unikalnych właściwości. Jedną z nich, potrzebną właśnie teraz, jest zdolność do wspomagania związywania owoców.

Jak to działa?

Drzewa produkują etylen. Jest to proces całkowicie naturalny. Jednak drzewo będące pod wpływem stresu ma tendencję do jego nadprodukcji. Gaz ten nazywany jest potocznie hormonem starzenia. Stymuluje on przedwczesne starzenie się zawiązków i ich opad. I tu waśnie zaczyna działać Regalis® Plus 10 WG. Zaburza on w roślinie produkcję etylenu. Produkuje się go po prostu dużo mniej. Mniej etylenu w obrębie korony drzewa oznacza lepsze warunki do tego, żeby zawiązki utrzymały się na drzewie.

Dodatkowo, Regalis® Plus, ograniczając wzrost wegetatywny pędów jabłoni, niweluje konkurencję o składniki pokarmowe pomiędzy zawiązkami a silnymi pędami. Jeżeli skracamy pędy wegetatywne to ta konkurencja pomiędzy skróconym pędem a osłabionym zawiązkiem jest bardziej wyrównana. Zawiązki mają większe szanse na to żeby się utrzymać na drzewie.

Podsumowanie:

Poprawa zawiązywania owoców związana jest z blokowaniem syntezy etylenu oraz z zmniejszaniem konkurencji o składniki pokarmowe z silnie rosnącymi pędami.

Poniżej przedstawiamy schemat stosowania Regalis® Plus, którego celem, w przypadku wystąpienia przymrozków, jest zmniejszenie wzrostu wegetatywnego roślin oraz podtrzymanie zawiązków.

źródło: komunikat BASF

UWAGA! Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć szczególną uwagę na stosowane zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i symbole ostrzegawcze umieszczone w etykietach oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ściółkowanie truskawek. Czy warto?!

Susza, przymrozki, grad, ulewy a teraz zrzucone zawiązki owoców! Katastroficzny rok dla sadownictwa!