w , ,

Gnojowica, kurzak, obornik, podłoże pieczarkowe czy zrębki z drzew i liści?! Czym nawozić!?

Zgodnie z obietnicą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, w tym roku rolnicy mogą stosować nawozy na gruntach ornych z uprawami ozimymi, uprawami trwałymi, uprawami wieloletnimi oraz na trwałych użytkach zielonych od 15 lutego 2020 roku.

Na wielu polach widać nawozy naturalne (organiczne) które już wkrótce trafią do sadu. Pytanie jednak jaki nawóz organiczny jest najlepszy dla sadu? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie zaczyna się od wyjaśnienia jakie rodzaje materii organicznej mamy obecnie dostępne na rynku.

Rodzaje materii organicznej dostępne na rynku:

  • Gnojowica krowia
  • Gnojowica od świń
  • Kurzak płynny
  • Kurzak suchy
  • Obornik z trzody chlewnej lub cieląt
  • Obornik suchy od owiec albo kóz
  • Podłoże pieczarkowe
  • Kompost z zrębków liści i gałęzi

Jaki wybrać?

Każda z wyżej wymienionych materii organicznych charakteryzuje się indywidualnym składem azotu w formie całkowitej, organicznej oraz mineralnej. Ponadto każda materia organiczna czy to podłoże pieczarkowe, czy kurzak, czy gnojowica, czy obornik charakteryzuje się indywidualną zawartością Fosforu, Potasu, Magnezu i Wapnia! Pamiętać również należy, iż każda partia materii organicznej kupowanej w innym czasie lub z innego miejsca może znacząco się od siebie różnić w składzie mineralnym!

W pierwszej kolejności zalecam Wam wykonanie badań gleby! Dlaczego? Ponieważ wykonując analizę gleby, jesteście świadomi czego ona potrzebuje w nowym sezonie, mało tego jest to klucz do rozwiązania jaki rodzaj materii organicznej powinniście zastosować w swoim sadzie!

Podłoże pieczarkowe charakteryzuję się dużą zawartością masy suchej (próchnicy) oraz wapnia. Sadownicy często z niej korzytają aby wprowadzić do gleby więcej prochnicy – użyźnić glębę. Więcej wapnia niż w podłożu pieczarkowym znajdziecie w suchym granulowanym kurzaku oraz oborniku z trzody chlewnej ze słomą. W kurzaku suchym granulowanym znajdziecie również bardzo dużo azotu całkowitego, którego jest niewiele w podłożu pieczarkowym.

Obornik z z trzody chlewnej ze słomą posiada z wszystkich dostępnych na rynku rodzajów materii organicznej najwięcej Fosforu oraz Magnezu – wyróżnia się ogromnie na tle pozostałych.

Najwięcej waży gnojowica i to ona niestety najgorzej wypada na tle nawozów naturalnych, lepszym rozwiązaniem pod względem zawartości azotu fosforu, potasu, magnezu i wapnia jest napewno kurzak płynny.

UWAGA! Na rynku często występują nawozy naturalne mieszane np. obornik bydlęcy pomieszany z kurzym.

A co z zrębkami z drzew oraz liści (zielony kompost)?

Zdziwicie się zapewne ale takie rozwiązanie wnosi dużo suchej masy do sadu, materii organicznej a przy okazji trochę wapnia i znikome ilości fosforu, magnezu, potasu. Czyli jednak koszenie gałęzi i liści  (w czystym sadzie bez chorób!) przynosi korzyści w kwestii nawożenia materią organiczną!

Czytaj również:

Podłoże pieczarkowe? Zalety i wady…

 

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

STOP w produkcji ciągników ARBOS…?! Czy Goldoni ogłosi upadłość?

Kolejny przewóz nawozu na bazie azotanu amonu bez zapezpieczeń