w ,

‘PINK BRAEBURN’ – nowa odmiana jabłoni w Polsce

‘PINK BRAEBURN’ – nowa odmiana jabłoni

Odmiana ‘Pink Braeburn’ (rodowód: ‘Braeburn’ x ‘Pinova’, numer hodowlany J-9805-03) 4 marca 2019 roku została wpisana do krajowego rejestru odmian COBORU (nr wpisu S 648), a 15 marca 2019 roku do księgi ochrony wyłącznego prawa (nr wpisu S 243). Odmianę wyhodowano w Zakładzie Hodowli Roślin Ogrodniczych Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Charakterystyka odmiany

Drzewo rośnie słabo lub średnio silnie, tworzy koronę lekko stożkowatą, średnio zagęszczoną. Owoce średniej wielkości i duże, kulisto-stożkowate, o bardzo atrakcyjnym, wyrównanym i szlachetnym kształcie. Skórka owoców jest zielonożółta, pokryta w większości różowoczerwonym rumieńcem z delikatnym nalotem woskowym. Miąższ kremowy, soczysty, kruchy, chrupki, bardzo smaczny.

Odmiana wcześnie wchodzi w okres owocowania, dojrzałość zbiorczą owoce osiągają wdrugiej połowie września, a konsumpcyjną – przechowywane w zwykłej chłodni – w połowie listopada. Owoce bardzo dobrze się przechowują zarówno w zwykłej chłodni (do końca marca), jak i w chłodni z KA (do końca czerwca). Przy braku przerzedzania kwiatów odmiana wykazuje tendencję do przemiennego owocowania. Odmiana mało podatna na parcha i mączniaka jabłoni, podatna na zarazę ogniową. Dotychczas nie obserwowano objawów uszkodzeń drzew, powodowanych przez niskie ujemne temperatury.

Odmiana ‘Pink Braeburn’ jest wartościową odmianą deserową jabłoni, o owocach dobrej jakości i wysokich walorach przechowalniczych, owoce bardzo dobrze się przechowują zarówno w zwykłej chłodni (do końca marca), jak i w chłodni KA (do końca czerwca), przydatną zarówno do tradycyjnej uprawy towarowej, integrowanej, jak i amatorskiej.

Podmioty, do których skierowana jest oferta wdrożeniowa Gospodarstwa sadownicze i szkółkarskie, Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Działkowcy

źródło: www.inhort.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kalibracja opryskiwacza sadowniczego

Chińscy rolnicy zapylają ręcznie kwiaty gruszy