w , ,

Jaka jest odporność borówki na przymrozki? Ryszard Nowakowski oraz dr hab. Tomasz Krupa

Mimo umiarkowanej zimy i ciepłego początku wiosny, połowa kwietnia przyniosła gwałtowne ochłodzenie i przymrozki, sięgające nawet -5°C. Kwitnienie borówki, które zwykle przypada na połowę maja, zostało znacznie przyspieszone, a część kwiatów już się rozwinęła. Niskie temperatury, zwłaszcza połączone z silnym wiatrem, mogą uszkodzić delikatne kwiaty i zawiązki owoców. Uszkodzenie kwiatów przez mróz może doprowadzić do mniejszego plonu i gorszej jakości owoców.

Wczesne odmiany borówki są bardziej wrażliwe na niskie temperatury niż odmiany późne. Najbardziej wrażliwe na mróz są otwarte pąki kwiatowe – informuje dr hab. Tomasz Krupa, SGGW.

Wczesna wiosna to czas na pierwsze nawożenie borówek. Niestety, w tym roku pogoda pokrzyżowała plany wielu ogrodników. Wysokie temperatury skłoniły do wcześniejszego nawożenia, a późniejsze przymrozki mogły zaszkodzić roślinom – informuje Ryszard Nowakowski, szkółka ARNO.

Zapraszamy do filmu niżej, w którym eksperci odpowiedzą na najbardziej kluczowe zagadnienia dotyczące wpływu przymrozków na plantacjach borówki:

Film zrealizowany z Szkółką ARNO ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z założeniem plantacji borówki amerykańskiej. Wszelkie pytania dotyczące zakładania plantacji, doboru sadzonki, czy prowadzenia uprawy borówki można wysyłać pod adres email: [email protected] 05-622 Belsk Duży, LEWICZYN 77 a koło Grójca.

W szkółce Arno wciąż są do nabycia sadzonki borówki wysokiej! W kwestii dostępności odmianowej ARNO zaprasza do kontaktu:

📞 607 693 777

☎️ 48 66 11 779

05-622 Belsk Duży

LEWICZYN 77 a koło Grójca

e-mail 📧 [email protected]

UDOSTĘPNIJ

Wszystkie metody ochrony roślin przed przymrozkiem wymagają ogromnego wysiłku i są kosztowne…

Przymrozki w nocy z 18 na 19 kwietnia – Szczegółowe dane z wybranych stacji meteo