w , ,

Węglan, czy wodorowęglan potasu w walce z mączniakiem jabłoni?!

Mączniak jest bardzo groźny w młodych sadach oraz w starszych nasadzeniach. W młodych kwaterach należy kontynuować ochronę przed mączniakiem jabłoni. 

Bardzo ważne w ochronie sadów przed mączniakiem jest dobieranie produktów  z innych grup (innych substancji aktywnych). Maksymalnie jednej substancji aktywnej  można użyć w ochronie przed mączniakiem jabłoni trzy razy w sezonie.

Alternatywą do stosowania okazują się preparaty (nawozy) zawierające węglan lub wodorowęglan potasu. W związku z częstymi efektami ubocznymi po stosowaniu węglanu potasu sadownicy wskazują chętniej na stosowanie wodorowęglanu potasu. Węglan potasu jest bardzo wymagający pod względem warunków pogodowych do wykonania zabiegu, jak i po wykonaniu zabiegu. Węglanu potasu absolutnie nie należy stosować w ciągu dnia (słoneczna pogoda).

Stosowane w zbyt silnego stężenia węglanu potasu, podczas silnej operacji słonecznej powoduje objawy fitotoksyczności. Dochodzi wtedy do ordzawień owoców. Niżej zdjęcie, prezentujące zawiązki odmiany Gala, po źle wykonanym zabiegu węglanem potasu:

Sadownicy mają większe zaufanie do łagodniejszej wersji węglanu potasu, czyli WODOROWĘGLANU POTASU. Bezpieczna dawka wodorowęglanu potasu to stężenie 1%. Sadownicy informują, że stosują od 5 kg do 7,5 kg, czasami dodają do tego zabiegu 2 kg siarki. Do cieczy należy dodać adiuwant.

Węglanów potasu absolutnie nie zaleca się mieszać z innymi produktami. Podczas oprysku również należy pamiętać o dużej ilości cieczy roboczej 750 l /ha.

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warka: wnioski o oszacowanie szkód powstałych w wyniku gradu

CBA zatrzymało dwie osoby z Grupy Producentów Owoców i Warzyw. Podejrzenie wyłudzenia dofinansowania na kwotę ponad 1 mln zł z ARiMR