w , ,

To mogą być złe wieści dla producentów czereśni….

W tym roku wiosna nadeszła wcześnie, co spowodowało, że czereśnie w wielu sadach już kwitną! Niestety, w ostatnich dniach temperatura spadła poniżej zera, co może negatywnie odbić się na plonach.

Na zdjęciu widać pełnię kwitnienia w jednej z dwóch odmian czereśni, na jednej z działek. Na pozostałych dwóch działkach pąki dopiero zaczynają pękać.Przymrozek, który miał miejsce w nocy (4/5 kwietnia 2024r.), może uszkodzić kwiaty, które już się rozwinęły – informuje Szymon, sadownik z okolic Grójca.

Według sadownika, temperatura -1°C utrzymująca się przez 1,5 godziny może spowodować uszkodzenie kwiatów. Aby sprawdzić, jak duży jest wpływ przymrozku na kwiaty, sadownik rozłupał 20 kwiatów. Tylko jeden z nich był wyraźnie zmarznięty.

Niestety, nie wiadomo jeszcze, jaki będzie ostateczny wpływ przymrozku na plony. Sadownik musi poczekać, aż kwiaty przekwitną i zawiążą się owoce.

Teraz to tak zwany przedsmak, tego co będzie pod koniec kwietnia. Dużo prognoz pogodowych potwierdza już, że koło 26 kwietnia będzie -4/-5 i wtedy będzie trzeba się ratować jak się da – dodaje producent czereśni.

Puste pąki czereśni – straty w sadach!

Wielu producentów czereśni w tym roku z niepokojem obserwuje swoje sady. Pąki czereśni zamiast kwiatów skrywają pustkę, co oznacza drastyczne straty w nadchodzącym plonie.

Przyczyny pustych pąków

Dokładne przyczyny tego zjawiska nie są jeszcze do końca jasne. Sadownicy spekulują, że może to być efekt wyczerpania drzew po ubiegłorocznym, rekordowym plonie.

Ubiegły rok był rewelacyjny, drzewa się wysiliły – twierdzi jeden z sadowników na forum.

Inne możliwe przyczyny to:

  • Niesprzyjające warunki pogodowe: Przymrozki, susza, gradobicie lub długotrwałe opady mogą negatywnie odbić się na zawiązywaniu się kwiatów.
  • Choroby i szkodniki: Infekcje grzybowe lub bakteryjne, a także żerowanie szkodników mogą uszkodzić pąki kwiatowe.
  • Błędy agrotechniczne: Nieodpowiednie nawożenie, cięcie lub nawadnianie mogą również prowadzić do problemów z zawiązywaniem się kwiatów.

Skutki pustych pąków

Brak kwiatów oznacza brak owoców, co przekłada się na straty finansowe dla sadowników. Ceny czereśni mogą wzrosnąć ze względu na mniejszą dostępność owoców.

Co dalej?

Sadownicy czekają na dalszy rozwój wydarzeń i liczą, że część pąków jednak jeszcze zakwitnie.

Nie ma co płakać nad czereśniami!

Chociaż wielu sadowników martwi się o tegoroczne plony czereśni z powodu pustych pąków, nie należy jeszcze tracić nadziei. Do zbiorów pozostało jeszcze dwa miesiące, a w tym czasie wiele może się wydarzyć.

UDOSTĘPNIJ

Trudno jeszcze prognozować potencjał produkcyjny

Zastosowanie mini koparki w uprawie truskawek, podczas budowy systemu nawodnieniowego i tuneli foliowych