w

Rzadkie gatunki pszczół w Łukowie

Łukowscy radni opowiedzieli się za utworzeniem na terenie dawnej strzelnicy na Łapiguzie użytku ekologicznego. Apelowali o to miłośnicy przyrody wskazując, iż na starej i od lat nieużywanej strzelnicy bytuje wiele bardzo rzadkich gatunków pszczół. Jednym z nich jest krytycznie zagrożona wyginięciem porobnica paskowana, która została wpisana do Polskiej Czerwonej Księgi na Czerwoną Listę gatunków. Co więcej, strzelnica w Łukowie ma być najliczniejszym siedliskiem tej pszczoły na terenie Polski – czytamy na lublin112.pl

Radni Rady Miasta Łuków postanowili podjąć intencyjną uchwałę intencyjną w sprawie utworzenia w dawnej strzelnicy miejsca użytku ekologicznego. Oznacza to, że teraz wykonane zostaną specjalistyczne badania przyrodnicze, których celem jest określenie jakie dokładnie gatunki chronionych owadów tam występują.

W działania zmierzające do zachowania tego bezcennego siedliska pszczół zaangażowało się nawet Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także wielu cenionych naukowców, organizacji przyrodniczych, przyrodników i miłośników przyrody. Wśród nich są m.in. dr hab. Małgorzata Bieńkowska – kierownik Zakładu Pszczelarstwa w Puławach, mgr Mikołaj Borański z Instytutu Ogrodnictwa, dr hab. Waldemar Celary z Zakładu Biologii Środowiska UJK, dr hab. Zbigniew Kołtowski z Polskiego Związku Pszczelarskiego, dr hab. Tadeusz Pawlikowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, dr hab. Aneta A. Ptaszyńska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, dr hab. Aneta Strachecka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i wiele innych.

źródło: https://www.lublin112.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Od 18 października wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i niektórych działań obszarowych PROW

Jabłka przemysłowe 1,15 zł/kg? Sadownik pokazuje fakturę…