w ,

Od 18 października wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i niektórych działań obszarowych PROW

Od 18 października wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, rolnicy mogą liczyć na wcześniejsze otrzymanie środków w ramach zaliczek na poczet corocznych dopłat bezpośrednich oraz działań obszarowych PROW – informuje ministerstwo rolnictwa.

Stosowne rozporządzenia MRiRW dotyczące zaliczek za rok 2021 zostaną niebawem skierowane do publikacji. Zaliczki będą wypłacane od 18 października br., a więc w najwcześniejszym możliwym terminie wynikającym z przepisów UE.

W wyniku działań podjętych m.in. przez Polskę, Komisja Europejska umożliwiła wypłatę zaliczek za rok 2021 w zwiększonej wysokości.

Maksymalna wysokość zaliczki na poczet płatności bezpośrednich wyniesie 70% wsparcia należnego rolnikowi, z tytułu wszystkich rodzajów płatności bezpośrednich. Płatności zaliczkowe będą wypłacane do powierzchni gruntów/liczby zwierząt/ilości zgłoszonych do płatności i zweryfikowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (po kontrolach administracyjnych i kontrolach na miejscu).

Natomiast maksymalna wysokość zaliczki na poczet płatności PROW wyniesie 85% (ten maksymalny poziom również wynika z przepisów UE). Zaliczki PROW będą wypłacane dla:

– poddziałania „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” PROW 2014-2020,

– działania „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne” PROW 2014-2020,

– działania „Rolnictwo ekologiczne” PROW 2014-2020,

– działania „Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami” PROW 2014-2020,

– działania „Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne” PROW 2007-2013.

Wypłata zaliczek potrwa do końca listopada, natomiast od 1 grudnia br. rozpocznie się realizacja pozostałych kwot płatności.

Źródło: MRiRW

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Polska liderem rolnictwa zrównoważonego w Europie?

Rzadkie gatunki pszczół w Łukowie