w

Rozpoczęło się szacowanie strat. Powołano komisje, które odwiedzają gospodarstwa i spisują protokoły.

foto: Karol Łukawski

Przymrozki spustoszyły sady! Ogromne straty w sadownictwie

Wiosenne przymrozki spowodowały ogromne straty w polskich sadach. Ucierpiały wszystkie gatunki owoców, a największe szkody zaobserwowano na Lubelszczyźnie i w okolicach Sandomierza.

„Straty są gigantyczne we wszystkich gatunkach roślin sadowniczych, od jabłek po truskawki” – alarmuje Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Przyczyną szkód są mrozy, które zniszczyły kwiaty i zawiązki owoców, oraz niskie temperatury w czasie kwitnienia i owocowania. Nawet młode zawiązki opadają, bo zapylanie było zbyt słabe – tłumaczy Maliszewski.

Najgorzej sytuacja wygląda na Lubelszczyźnie, w okolicach Sandomierza, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Uszkodzone zostały również plantacje w okolicach Grójca na Mazowszu. Zdaniem sadowników straty w sadach jabłoniowych w powiatach sandomierskim i opatowskim mogą sięgnąć nawet 100%.

Rozpoczęło się szacowanie strat. Powołano komisje, które odwiedzają gospodarstwa i spisują protokoły. Ostateczne wyniki szacowania poznamy najwcześniej za miesiąc.

Rząd obiecuje pomoc. Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział, że zostaną uruchomione różne formy wsparcia, m.in. dopłaty, zwolnienia i ulgi podatkowe. Sadownicy liczą jednak, że pomoc ta nie pokryje skali strat.

Źródło: money.pl

UDOSTĘPNIJ

Eksport polskich jabłek w I kwartale 2024 roku: wzrost, ale mniejszy niż rok temu

Organizacje producentów owoców i warzyw mają czas do 30 dni na zgłoszenie do ARiMR szkód w uprawach spowodowanych wiosennymi przymrozkami.