w

Rosja staje się samowystarczalna w produkcji jabłek?!

28 marca 2019 r. Rada Komitetu Federacji ds. Polityki Agrarnej i Żywnościowej oraz Zarządzania Środowiskiem Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej przeprowadziła przesłuchania parlamentarne na temat „Problemy i perspektywy rozwoju ogrodnictwa w Federacji Rosyjskiej”. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa, Ministerstwa Przemysłu i Handlu, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Federalnej Służby Celnej, Rosselkhoznadzor, Rospotrebnadzor, Izby Przemysłowo-Handlowej Federacji Rosyjskiej, Rosyjskiej Akademii Nauk i społeczności przemysłowej. O tym informuje „APK-Inform: warzywa i owoce” w odniesieniu do służby prasowej „AFG National”.

Według Siergieja Mitina, wiceprzewodniczącego Komitetu Rady Federacji ds. Polityki Agrarnej i Żywnościowej oraz Zarządzania Środowiskowego, żyzne gleby i umiarkowany klimat umożliwiają pełne zaopatrzenie kraju w jego własne owoce.

Jednocześnie senator zauważył szereg problemów utrudniających rozwój ogrodnictwa w Rosji. W szczególności pod koniec 2018 r. Członkowie Rady Federacji otrzymali liczne apele od rosyjskich stowarzyszeń branżowych i związków producentów owoców żądających wsparcia na produkcję krajowych jabłek i ich sprzedaży w okresie masowych zbiorów.

Według Federalnej Służby Celnej, import jabłek do Rosji w 2018 r. Wynosił około 843 tys. Ton, podczas gdy produkcja własna organizacji rolniczych i chłopskich, zgodnie ze Związkiem Owoców i Warzyw, wynosi tylko 1054 tys. Ton. Jednocześnie Mołdawia stała się głównym dostawcą importowanych jabłek do Rosji w 2018 r. – 246 tys. Ton (29%).

Wydarzenie zostało skierowane przez przewodniczącego Krajowego Związku Producentów Owoców i Warzyw Anatolij Kutsenko, który przedstawił propozycje Unii i ogrodników południowej Rosji na rzecz rozwoju rynku owoców w Federacji Rosyjskiej, które były wspierane przez uczestników przesłuchań parlamentarnych.

W swoim przemówieniu zauważył, że stosowanie pozataryfowych środków regulacyjnych, w szczególności wprowadzenie sezonowych kwot, zmniejszy nadmierne sezonowe dostawy importowanych owoców.

Jednym z ważnych zadań państwa jest stworzenie zachęty dla ogrodników do inwestowania w budowę magazynów. Według Anatolija Kutsenki taką zachętą może być zwiększenie do 50% dotacji na rekompensatę kosztów bezpośrednich poniesionych z zatwierdzonego projektu lub rzeczywistych kosztów składowania i zapewnienie spółdzielniom sadowniczym dotacji na budowę magazynów co najmniej 60% wartości projektu obiektu i powiązanie zakładki wieloletnich nasadzeń z budownictwem własne magazyny lub ich dzierżawa. Zmniejszy to wielkość dumpingu jabłkowego przez producentów w okresie masowych zbiorów, zwłaszcza przez małe gospodarstwa chłopskie. „Nie mają możliwości samodzielnego budowania magazynów i mogą współpracować przy udzielaniu dotacji. Koszt 1 m2 w budowie nowoczesnych magazynów wynosi 60-80 tysięcy rubli. Banki nie udzielą pożyczki w wysokości 240,0 mln rubli rolnikowi z ogrodem o powierzchni 80 hektarów. Uprawa owoców rozwija się aktywnie na południu i jest bardzo popularna wśród małych producentów. Stan wydaje pieniądze płacąc za zakładki i prace konserwacyjne, i nie ma miejsca, aby je zatrzymać. Dlatego upuszczaj produkty wysokiej jakości po niskich cenach. Bez znacznej pomocy państwa nowoczesne magazyny w kraju nie wzrosną. Oprócz nich do 2025 r. Trzeba je zbudować i zmodernizować na 1,2 mln ton przechowywania jabłek ”- powiedział Anatolij Kutsenko.

Również Anatolij Kutsenko wyraził obawy, że tanie produkty wchodzą na rynek rosyjski w sposób niekontrolowany. Sieci lub inni dostawcy kupują bezpośrednio od zagranicznych producentów bez wcześniejszego poświadczenia, bez zrozumienia technologii uprawy, jakie leki są stosowane, czy pestycydy stosowane do przetwarzania mogą być używane na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Rozwój przemysłu jest również utrudniony przez fakt, że całkowita kwota państwowych środków wsparcia może się różnić kilka razy w zależności od przedmiotu Federacji Rosyjskiej. Konieczne jest uchwalenie definicji tradycyjnego, intensywnego i superintensywnego ogrodnictwa, z uwzględnieniem systemu kryteriów (liczba sadzonek na hektar, plon, zastosowane technologie produkcyjne), a także ustanowienie jednolitych stawek federalnych za układanie ogrodów w wysokości co najmniej 50% poniesionych kosztów.

Zaproponowano Ministerstwu Rolnictwa Rosji opracowanie dodatkowych środków zachęcających do inwestycji w rozwój szkółki w Federacji Rosyjskiej w celu zapewnienia rocznej produkcji materiału nasadzeniowego w ilości nie mniejszej niż 25,0 mln sztuk.

Aby zwiększyć konkurencyjność przemysłu, konieczne jest podjęcie środków mających na celu wyrównanie obciążeń podatkowych i obniżenie stawki podatku VAT na produkty owocowe i jagodowe z 20% do 10%.

Rozwiązanie tych kwestii, zdaniem związku, zapewni dalszy rozwój produkcji jabłek towarowych w Rosji.

zródło: east-fruit

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Panele słoneczne w gospodarstwie sadowniczym. Czy warto?

Komunikat Borówkowy: nawet i 100% start po przymrozku!