w ,

Ceny są realne dla konsumenta, ale nie dla sadownika. Czy, należy skończyć z dopłatami? – dr Janusz Andziak

18 lutego 2023 roku odbyła się Konferencja Truskawkowa w Michalczewie k. Chynowa organizowana przez Stowarzyszenie Plantatorów Truskawki. Spotkanie z plantatorami truskawek otworzył prezes Stowarzyszenia – dr Janusz Andziak.

Mi się podobał wniosek jednego z francuskich sadowników. „Zlikwidujmy te wszystkie dopłaty unijne”; „Najbardziej szkodzą nam dopłaty unijne” – mówił. I taka jest prawda. Ceny powinny być realne na naszym rynku. Nie może być tak, że w sklepie jabłka kosztują 10 razy więcej od ceny dla sadownika – mówił podczas spotkania plantatorów truskawek dr Janusz Andziak.

Według dr Janusza Andziaka powinniśmy skasować dopłaty na nasadzenia, a na to miejsce wprowadzić dofinansowanie w intensyfikację upraw np. zakładanie tuneli lub sortowanie.

Przetwórstwo 

Podczas spotkania dr Janusz Andziak wspomniał również o rozmowach z KUPS’EM, który zaproponował monitoring produkcji dla rolników. Czemu nie ma monitoringu zapasów mrożonych malin przed sezonem?

My nie mamy nadprodukcji, przemysł wszystko to zagospodaruje. Na przemyśle nigdy nie zarobimy, powinniśmy produkować deser. – mówił dr Janusz Andziak.

Podsumowanie dr Janusza Andziaka w filmie niżej:

Czytaj również:

Koszt produkcji truskawek i wyzwania jakie czekają na producentów truskawek w 2023 roku !

 

 

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Sadownicy z niepokojem patrzą w przyszłość …

Płatności obszarowe na lata 2023-2027 – Co się zmienia?