w

GUS: Zbiory jabłek niższe o 10%

Łączne zbiory owoców z drzew, krzewów owocowych oraz truskawek w 2023 r. są szacowane na poziomie 4,9 mln t, czyli o prawie 9% niższym niż w 2022 r.

Łagodna pogoda podczas zimy 2022/23 pozwoliła roślinom przetrwać okres spoczynku w dobrej kondycji, bez istotnych strat mrozowych. Niskie temperatury w marcu i kwietniu przyczyniły się do opóźnienia wegetacji, co jednocześnie sprzyjało ochronie pąków kwiatowych przed przemarzaniem. Z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych intensywność oblotów zapylaczy była niższa niż w ubiegłym roku. Do uszkodzeń kwiatów doszło jednak w maju, a susza utrzymująca się w kolejnych tygodniach wywołała silny opad zawiązków. Na wielu gatunkach roślin sadowniczych mniejsza była również ilość zawiązanych owoców. Powtarzające się okresy relatywnie niskich temperatur oraz intensywnych opadów deszczu, prowadziły do rozprzestrzeniania się chorób grzybowych i szkodników. Na przeważającym obszarze kraju warunki pogodowe poprawiły się nieznacznie na przełomie czerwca i lipca, natomiast pierwsza połowa sierpnia charakteryzowała się dużą ilością opadów, a także lokalnie występującymi burzami i opadami gradu. Na niektórych plantacjach odnotowano istotne uszkodzenia roślin i owoców. Wysokie temperatury powietrza w drugiej połowie sierpnia, a także ciepłe i słoneczne dni we wrześniu, sprzyjały dojrzewającym wówczas owocom, m. in. jabłkom i gruszkom.

Produkcja owoców z drzew została wstępnie oszacowana na ponad 4,3 mln t, czyli o ponad 9% mniej niż w 2022 roku.

Zbiory z sadów jabłoniowych wyniosą ok. 3,8 mln t i będą o niemal 10% niższe w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Produkcję gruszek w sadach oceniono obecnie na ok. 81 tys. t, tj. na poziomie uzyskanym w 2022 roku. Zbiory śliwekzostały oszacowane na niespełna 123 tys. t,tj. o 8% mniej niż w poprzednim roku. Produkcja wiśni wyniosła ok. 165 tys. t,czyli o 10% mniej niż rok wcześniej, natomiast zbiory czereśni oszacowano na niemal 71 tys. t, tj. o ok. 7% mniej niż w 2022 roku. Łączne zbiory brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich oceniono na niespełna20 tys. t, czyli o ok. 8% mniej niż przed rokiem. Zbiory pozostałych owoców z drzew wyniosły prawie 3 tys. t, tj. o 4% mniej w porównaniu z 2022 roku.

źródło: GUS

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybierz maszynę PRO-CNC w ramach dotacji! Szeroka oferta produktów!

GUS: Zbiory jagodowe o 9% niższe niż w 2022 r.