w

Na Ukrainie gwałtownie wzrosła cena jabłek

Analitycy projektu EastFruit podają, że w bieżącym tygodniu na Ukrainie gwałtownie wzrosła cena jabłek wysokiej jakości. Rozpiętość cen hurtowych takich jabłek sięgała 14-22 UAH/kg (0,37-0,58 USD/kg), w zależności od jakości, odmiany i wielkości oferowanej partii. Ceny jabłek deserowych na Ukrainie są dziś średnio o 30% wyższe niż w ubiegłym tygodniu.

Wzrost cen owoców można wytłumaczyć zauważalnym wzrostem popytu. Zdaniem sadowników, o ile tydzień wcześniej popyt na lokalne jabłka był stosunkowo niski, o tyle w tym tygodniu zarówno hurtownicy, jak i detaliści wykazują zwiększone zainteresowanie zakupem świeżych jabłek w dość dużych ilościach.

Choć ceny świeżych jabłek na Ukrainie stale rosną, to dziś są niemal najniższe spośród wszystkich analizowanych krajów regionu, który obejmuje Europę Wschodnią, Azję Środkową i Kaukaz. Możliwy jest zatem dalszy wzrost cen jabłek na rynku ukraińskim, gdyż nie należy spodziewać się tańszego importu od najbliższych sąsiadów.

Warto również zauważyć, że dziś jabłka na Ukrainie sprzedają się po cenie o 50% wyższej niż w tym samym okresie 2023 roku. Co więcej, ceny jabłek w bieżącym sezonie w dalszym ciągu ustanawiają nowe rekordy w porównaniu z pięcioma poprzednimi sezonami.

Należy zaznaczyć, że podaż wysokiej jakości jabłek na rynku ukraińskim jest dość ograniczona, co również wpływa na wzrost cen tych owoców. Wielu sadowników stara się sprzedawać głównie jabłka gorszej jakości, zachowując najlepszą jakość na później, aby zmaksymalizować przychody. Początek marca to najwcześniejszy moment, kiedy rozważa się otwarcie komór chłodniczych z jabłkami wysokiej jakości.

źródło: EastFruit

UDOSTĘPNIJ

Ceny jabłek na rynku hurtowym – 15 stycznia 2024r.

Rolnicy często mają poczucie, że skupujący niżej ocenia wartość