w

Do końca sezonu zabraknie nam jabłek?

Marzec był bardzo dobrym miesiącem dla polskich jabłek, mówi Jan Nowakowski z Genesis Fresh. Sprzedaż jabłek w marcu osiągnęła szczyt w porównaniu do lutego i poprzednich miesięcy. Ceny jabłek od kilku tygodni systematycznie rosną.

Ze względu na mniejsze zainteresowanie tą specyficzną odmianą w tym roku, największe zapasy są odmiany Red Jonaprince. Popyt na Idared jest bardzo duży, a zapasy stabilne, ale już o 20% niższe w porównaniu z rokiem poprzednim. Trzecią pod względem wolumenu odmianą jest Golden Delicious, ale popyt w tym sezonie jest bardzo duży, a jej zapasy są już o 12% niższe niż w ubiegłym roku.

Ceny jabłek od kilku tygodni systematycznie rosną. Nowakowski twierdzi, że jest to częściowo spowodowane spadkiem zapasów w Polsce w miarę zbliżania się końca sezonu.

Od kwietnia obserwujemy stabilny wzrost cen. Po świętach wielkanocnych mamy kolejny wzrost cen. Popyt na polskie jabłka płynie z całej Europy, ponieważ w wielu krajach kończą się zapasy i trzeba zaspokoić popyt ze strony supermarketów. Tak będzie do końca sezonu i zakładam, że do końca sezonu zabraknie nam jabłek.

Oczekiwania wobec Red Jonaprince w tym roku były duże. Jednak odmiana nie była w stanie sprostać tym oczekiwaniom z różnych powodów, wyjaśnia Nowakowski:

Red Jonaprince nie był popularny w tym sezonie ze względu na trudne warunki uprawy i późne zbiory. Z tego powodu owoce nie radzą sobie zbyt dobrze w przypadku przesyłek o długim czasie transportu.

Zdaniem Nowakowskiego będzie brakować jabłek.

 Dystrybutorzy, którzy zaopatrują supermarkety, zapewnili sobie wystarczający wolumen, aby zrealizować sprzedaż. Utrzymujemy też zapasy, aby zminimalizować możliwość wyczerpania się jabłek. – podsumowuje Nowakowski.

źródło: freshplaza.com

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dopłaty do nawozów będą utrzymane. Robert Telus: To jest rolnicza tarcza antywojenna, to jest tarcza dla polskiego rolnika.

Czasowy zakaz importu jabłek i innych produktów z Ukrainy.