w

Epidemia koronawirusa spowodowała drastyczny spadek liczby obcokrajowców, którzy chcą przyjechać do Polski na prace sezonowe

– W wielu krajach Europy premierzy i głowy państw występują z apelami o pomoc rolnikom. Zrobiłem to także ja wspólnie z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleną Maląg. Pomagając rolnikom możemy okazać społeczną solidarność – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji prasowej zorganizowanej na plantacji truskawek w Witkowie w województwie kujawsko-pomorskim. Minister i wiceministrowie Jan Białkowski i Ryszard Kamiński pomagali tam przez kilka godzin w zbiorze truskawek.

– Żeby pokazać praktyczny wymiar mojego apelu o wsparcie rolników, postanowiliśmy pomóc przy zbiorze truskawek. Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że tym gestem nie jesteśmy w stanie skutecznie pomóc wszystkim, ale przykład też się liczy – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę, że każdy kto dysponuje czasem i chęcią może pomóc rolnikom przy zbiorach, gdyż brakuje pracowników sezonowych.

Ministrom towarzyszyli również wicedyrektor ODR w Minikowie Marek Witkowski oraz kurator oświaty z Bydgoszczy Maria Mazurkiewicz.

Pani Kurator przypomniała, że jednym z elementów programu wychowawczego szkoły jest szerzenie idei wolontariatu.

– Pomoc rolnikom może pozwolić dzieciom na wykazanie się. Najlepszym nauczycielem jest przykład. Jeżeli nauczyciele będą dawali przykład zachowani polegających na pomocy drugiemu człowiekowi, to będzie to najlepsza lekcja wychowawcza – podkreśliła Maria Mazurkiewicz.

Minister Ardanowski zauważył, że epidemia koronawirusa spowodowała drastyczny spadek liczba obcokrajowców, którzy chcą przyjechać do Polski na prace sezonowe, pomimo wielu ułatwień, które zostały wprowadzone na wniosek MRiRW.

– Pracowników, głownie z Ukrainy, jest mniej, ale to problem nie tylko Polski, bo borykają się z nim także inne kraje m.in. Francja – stwierdził minister.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że rolnikom przydadzą się każde ręce do pracy. Współczesna technologia nie jest jeszcze w stanie zastąpić pracy człowieka przy zbiorach owoców miękkich, zwłaszcza deserowych. Dlatego tak ważna jest każda pomoc, dzięki której nie zmarnują się owoce.

Minister Rolnictwa zbiera truskawki na znak pomocy rolnikom

Podsekretarz stanu Ryszard Kamiński poinformował o rozwoju platformy e-bazarku, która pozwala na skrócenie łańcucha dostaw poprzez bezpośredni kontakt rolnika z konsumentem. Podkreślił przy tym, że obecna sytuacja wynikająca z pandemii koronawirusa uświadomiła jednocześnie jak ważna jest dobra, zdrowa, polska żywność i bezpieczeństwo żywnościowe.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wczorajsze deszcze dały o sobie znać sadownikom

Otrząsarka do zbioru borówki – Campagnola