w ,

Wpływ anomalii pogodowych na borówkę! Komunikat jagodowy – Tomasz Krupa w szkółce ARNO

Tegoroczna wiosna nie była łatwa dla producentów owoców jagodowych. Mróz i przymrozki, wpłynęły niekorzystnie na kondycje wielu plantacji. Kwietniowe i majowe nocne, wiosenne przymrozki uszkodziły niektóre plantację borówki. Mimo, iż minęło sporo czasu od tego czasu, wciąż można zaobserwować skutki anomalii pogodowych.

Spotkaliśmy się na koniec maja z Ryszardem Nowakowski, z szkółki Arno oraz dr inż. Tomaszem Krupą z SGGW, gdzie poruszyliśmy temat skutków tegorocznych anomalii pogodowych w borówce.

Tak naprawdę to są typowe warunki pogodowe jakie mamy w Polsce, natomiast to prawda, że nietypowo takie warunki powtarzają się od kilku lat. Przymrozki, które mieliśmy dwa tygodnie przed zimnymi ogrodnikami spowodowały, iż kwiaty nie rozwinęły się i z 15 pąków mamy tylko od 3 do 5. Możemy również zaobserwować, że rośliny mają małe, osowiałe przyrosty w tym roku z powodu chłodnej wiosny

– informuje w video-wywiadzie dr inż. Tomasz Krupa.

Na jakich odmianach widać wciąż skutki anomalii pogodowych? Czy przemarznięte pąki wpłyną na plony? Czy należy wykonywać zabiegi fitosanitarne w krzewach przemarzniętych? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdą Państwo w video:

Zapraszamy również do zapoznania się z materiałem dotyczącym cięcia borówki po posadzeniu:

Jak ciąć młode krzewy borówki (po posadzeniu)? Dr inż. Tomasz Krupa SGGW i Ryszard Nowakowski szkółka ARNO

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informacja dla rolników i domowników, którzy podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników i dodatkowo prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą lub współpracują przy prowadzeniu takiej działalności

Sprawdź ile średnio kosztuje hektar gruntu w Twoim regionie!