w , ,

Czy, zakwaszać wodę do podlewania borówki? Ekspert wyjaśnia.

Spotkaliśmy się w szkółce ARNO z ekspertami: Ryszardem Nowakowskim oraz dr Tomaszem Krupa z SGGW, aby odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez Państwa pytania dotyczące plantacji borówki.

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez plantatorów jest pytanie dotyczące zakwaszania wody – informuje Ryszard Nowakowski, szkółka ARNO.

Powiem w ten sposób, jeśli dysponujemy dobrą wodą o niskim pH, to na pewno nie należy jej zakwaszać bo jest to wtedy niekonieczne. Zakwaszanie wody, tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy pH naszej wody jest wysokie czyli powyżej 5-6 pH, często tak się zdarza, że nawet jest 7 z kawałkiem. Alkaliczna woda dochodzi do 8 pH. Pierwsze rzeczy, jakie każde przetestować przed założeniem plantacji to jest właśnie wykonanie podstawowej analizy gleby i analizy wody, bo jeśli woda jest bardzo alkaliczna z dużą ilością węglowodanów, to w tym momencie taka woda nie nadaje się. Większość studni to jest 7 – 7,2 pH to też nie jest woda dla borówki. Należałoby się pokusić w tym momencie o zakwaszanie. No tu mamy jeden pewien szkopuł, bo najprostszym chyba i najtańszym takim składnikiem do zakwaszenia wody jest kwas azotowy, ale jednak on ma swoje mankamenty… – mówi w filmie dr Tomasz Krupa z SGGW. 

Jak poprawnie zakwaszać wodę na plantacji borówki, dowiecie się Państwo w filmie niżej:

Projekt realizowany z Szkółką ARNO ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z założeniem plantacji borówki amerykańskiej. Wszelkie pytania dotyczące zakładania plantacji, doboru sadzonki, czy prowadzenia uprawy borówki można wysyłać pod adres email: [email protected]

Zapraszamy serdecznie również do zapoznania się z ofertą szkółki ARNO w asortymencie borówki wysokiej. Pytania o dostępność odmian prosimy kierować pod numer telefonu:

607 693 777;

48 66 11 779;

Czytaj również:

Nawożenie borówki. Jak i czym nawozić w sezonie? Komunikat jagodowy | WIOSNA 2023

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Są zmowy cenowe. Oszukują polskiego rolnika – Robert Telus

Już wkrótce ulewy, burze i duże ochłodzeniem