w

2500 euro dla każdego gospodarstwa które zrezygnuje ze stosowania glifosatu

Bruksela zatwierdziła pomoc wprowadzoną przez Francję na redukcję glifosatu. 215 mln euro trafi do rolników, którzy zrezygnują ze stosowania glifosatu.

Jak donosi Agri Food Today, program pomocy został już przedstawiony w grudniu 2020 roku i wprowadzony do przyszłorocznego budżetu, przyznając roczną ulgę podatkową w wysokości 2500 euro dla każdego gospodarstwa które zrezygnuje ze stosowania glifosatu.

Program jest częścią szerszego planu eliminacji środków ochrony roślin z pól i stanowi rekompensatę dla tych, którzy zobowiązują się w tym kierunku.

Szef UE powiedział w oświadczeniu, że system zaproponowany przez Paryż był

niezbędny, odpowiedni i proporcjonalny, aby zaradzić poważnemu kryzysowi gospodarczemu w państwie członkowskim”,

podkreślając również, że jego zatwierdzenie było „zgodne z warunkami” zawartymi w tymczasowych ramach kryzysowych uruchomiona w wyniku wybuchu wojny na Ukrainie.

Plan pomocy opracowany przez Francję mógłby zostać przedłużony co najmniej do 31 grudnia 2023 r. , biorąc pod uwagę fakt, że Bruksela przyznała herbicydowi przedłużenie o rok w stosunku do pierwotnego terminu przewidzianego na grudzień 2022 r. Państwa członkowskie wciąż czekają na ostateczną opinię Europejskiego Komitetu ds. Żywności Safety Authority (EFSA), który z kolei – ze względu na toczący się spór naukowy – wolał wydłużyć okres niezbędny do zakończenia swojej oceny.

  • źródło: italiafruit.net

 

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sekator elektryczny Campagnola Stark90, zamiast Easy80 ! Czym, wyróżnia się nowy model ?!

Nowe warunki uznawania gruntów za kwalifikujące się hektary.