w

Zaczynają się śnieżyce. Do niedzieli spadnie nawet 20-40 cm śniegu.

Najbliższych kilkadziesiąt godzin zapowiadają się bardzo niebezpiecznie. W wielu województwach przechodzić będą śnieżyce, w trakcie których spadnie nawet 20-30 cm śniegu. Dojdzie do paraliżu w ruchu drogowym, kolejowym i lotniczym. Będą też awarie prądu.

Od nocy z piątku na sobotę (1/2.12) do nocy z soboty na niedzielę (2/3.12) nad południowymi i południowo-wschodnimi regionami kraju przejdą śnieżyce i zawieje śnieżne z prawdziwego zdarzenia.

Na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Ziemi Świętokrzyskiej oraz w południowych regionach Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej i Mazowsza spadnie od 10 do 20 cm śniegu, a na wyżej położonych obszarach od 20 do 40 cm.

Do niedzieli (3.12) w Rzeszowie będzie już leżeć 40-45 cm śniegu, w Krakowie i Katowicach 25-30 cm, w Lublinie i Kielcach 15-20 cm, w Opolu 10-15 cm, a we Wrocławiu 5-10 cm. W górach pokrywa śnieżna przekroczy 50 cm w dolinach i 100 cm na szczytach.

Pierwsze nasilające się opady śniegu spodziewane są w południowych województwach począwszy od piątkowego (1.12) popołudnia przy temperaturze lekko poniżej zera. Przy silnym wietrze w porywach do 40-50 km/h możliwe są zawieje śnieżne, znacznie ograniczające widoczność.

Prognoza pogody na sobotę.

Na drogach może zapanować chaos, szczególnie w czasie najbardziej intensywnych opadów. Dla własnego bezpieczeństwa i zaoszczędzonego czasu lepiej nie wyjeżdżać wówczas w trasę i odłożyć ją do niedzieli (3.12), gdy warunki zaczną się poprawiać.

Pod ciężarem mokrego śniegu dojdzie do łamania się gałęzi, a te upadając mogą nie tylko tarasować drogi i chodniki oraz uszkadzać samochody, ale też zrywać linie energetyczne i wywoływać przerwy w dostawach prądu.

Pod żadnym pozorem nie należy wychodzić w góry, ponieważ z powodu intensywnych opadów i silnego wiatru nie będzie widać nic dalej niż na kilkanaście metrów. Wzrośnie zagrożenie lawinowe.

Źródło: TwojaPogoda.pl

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jakie drzewka wyprzedały się jesienią 2023 w szkółce? Co jeszcze jest dostępne?

Ilu sadowników rozpoczyna cięcie w grudniu?