w

Tegoroczna cena truskawki poniżej opłacalności!

Sezon na truskawki dopiero się zaczął, a już ceny tych popularnych owoców spadają naprawdę szybko. O ile jeszcze tydzień temu 1 kg kosztował 20 zł, to już w poniedziałek w wielu miejscach ceny spadły nawet do 9-10 zł. Zdaniem specjalistów to cena zbyt niska, by rolnicy mogli na swoich zbiorach zarobić. Polskie plony będą w tym roku obfite, a dodatkowo nasz kraj zalała tania truskawka z Hiszpanii i Ukrainy. Paradoksalnie jednak Polacy zaczynają oszczędzać i często mimo tanich owoców, rezygnują z ich zakupu – czytamy na portalu Onet.pl

Szczyt sezonu na truskawki dopiero przed nami. Za mniej więcej tydzień lub dwa owoc ten będzie najtańszy. Specjaliści przepowiadają, że ceny mogą spaść nawet poniżej 8 zł za kg. To będzie oznaczało, że pomimo inflacji Polacy za truskawki zapłacą mniej niż przed rokiem. Już dziś na wielu bazarach i placach targowych w Polsce za truskawkę płaci się 10-12 zł za kg w hurcie. Zdarzają się jednak miejsca, gdzie owoc ten można kupić nawet za 6 zł.

Zdaniem specjalistów to cena bardzo niska, która dla wielu polskich plantatorów może okazać się kwotą poniżej opłacalności. Inaczej mówiąc, rolnik więcej wydał na posadzenie i pielęgnację truskawek, a następnie jej zbiór, pakowanie i transport.

Okazuje się, że rolnicy sprzedają truskawkę tanio, bo muszą konkurować z bardzo niską ceną truskawek przywożonych z Maroka, Hiszpanii czy Ukrainy. Owoce są tańsze, bo w tamtych krajach jest cieplej, co przyspiesza ich uprawę, a dodatkowo siła robocza jest tańsza niż w Polsce – podaje Onet.pl

Jak mówią rolnicy — koszty uprawy truskawek rosną. Dziś największą ich część stanowią drogie nawozy oraz koszty siły roboczej. Ludzie potrzebni są głównie do zbiorów. Obecnie nie ma jednak zbyt wielu chętnych na dorobienie sobie w ten sposób w sezonie. Gospodarze zbierają więc truskawki własnym sumptem.

źródło: Onet.pl

Ile powinny kosztować truskawki w sezonie 2023?

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stop dezinformacji żywnościowej

Ceny jabłek są niższe niż 30 lat temu