w ,

Ile powinny kosztować truskawki w sezonie 2023?

Trwają zbiory truskawek z upraw szklarniowych oraz tunelowych. Aktualnie producenci zbierają odmianę Flair oraz Twist.

Za kilogram owoców w hurcie można otrzymać od 20 do 30 złotych za kilogram, w zależności od lokalizacji sprzedaży i podaży w danym momencie.

Producenci natomiast liczą się z faktem, że cena truskawek może znacząco spaść, gdy pojawią się truskawki z gruntu. Dyskusje na temat opłacalności produkcji truskawek nie milkną na forach… Oliwy do ognia dolała informacja o pierwszej cenie skupu truskawki, która wynosi mniej, niż w roku ubiegłym.

Realnie przyglądając się cenom ŚOR, nawozów, paliwa oraz siły roboczej, rzec można śmiało, że truskawki powinny kosztować o 20% więcej, niż w roku ubiegłym.

Producenci truskawek z gruntu powinni otrzymywać minimum 8 złotych za kilogram. Cena dla upraw tunelowych nie powinna spaść poniżej 14 złotych za kilogram, aby mówić o jakiejkolwiek opłacalności. 

W skupie truskawki powinny kosztować 8 złotych / kilogram za skubaną, 6 złotych / kilogram z szypułką, 10 do 12 złotych / kilogram deser w hurcie. Pierwszy zbiór u mnie truskawki z gruntu będzie w pierwszej połowie czerwca – informuje producent truskawek w Warce.

Koszt produkcji truskawek i wyzwania jakie czekają na producentów truskawek w 2023 roku !

UDOSTĘPNIJ

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Są pierwsze ceny skupu truskawek!

Ceny truskawek na rynkach hurtowych – 19 maja 2023 r.