w

Szkodniki w sadzie gruszowym. Na co trzeba być gotowym w sezonie 2023 – ROBERT SAS, IPSAD

W sobotę 18 marca odbyło się spotkanie sadownicze w Błędowie, zorganizowane przez IPSAD. 

Cieszy mnie to spotkanie. Miejmy świadomość, że jeśli nie zapanujemy nad masowym skrętem w stronę grusz, to dojdziemy do sytuacji, takiej jak w produkcji jabłek – Robert Sas tymi słowami otworzył spotkanie.

Kilka słów o groźnych szkodnikach w uprawie gruszy.

Oprócz miodówki [ temat poruszony w poprzednim artykule ] mamy też mszyce jabłoniową, która dobrze się czuje na gruszach. Mszyca jabłoniowa w jabłoni w pełni owocującej powinna być traktowana jak pryszczarek. W przypadku grusz nie mamy takiego komfortu, grusza musi silnie rosnąć. Wzrost wegetatywny drzew jest potrzeby, wiec tak niewielki czynniki jak mszyca w gruszy, może być dla nas dużym kłopotem. Niestety coraz częściej można spotkać mszyce na gruszach – informuje podczas prelekcji Robert Sas.

Pryszczarek powinien być zwalczamy w uprawie grusz, a movento zaraz się skończy. Naliściaki to kolejny problem dla grusz oraz.

Czasami możne nas coś zaskoczyć w uprawie grusz. Substrat popieczarkowy może zafundować nam ziemiórki. Są kompletnie nieszkodliwe. Ignorujemy je.

Larwy – pędraka rohatyńca. Są one nie szkodliwe – żywią się martwą korą, trocinami. Czasami można spotkać pędraki chrabąszcza majowego i to zupełnie inny problem.

Bez organizmów pożytecznych nie damy sobie rady z ochroną – zaznacza Robert Sas z IPSAD.

Temat pożytecznych organizmów poruszymy w kolejnym materiale.

Cały wykład o szkodnikach w uprawie grusz, mogą Państwo obejrzeć w niżej załączonym filmie:

Czytaj również:

Miodówka gruszowa groźny szkodnik, którego należy już zwalczać! Co wybrać, olej czy glinkę?

UDOSTĘPNIJ

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. I szał bo gruszka 100 zł skrzynka ale wes utrzymaj ją do teraz pół na pół odrzucają a z oczkami pod drzewo bo przemysłu z niej nie biorą ale interes ho ho pozatym na drzewie to niema ilości jabłek jest 2 razy tyle i lubi przemiennie owocowac

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pierwsze zabiegi przeciwko tarcznikowi w sadach – kiedy i czy w tym samym czasie?

KRUS: Trzynasta emerytura już w kwietniu