w ,

Sadownicy pytają o skup jabłek z przerywki

foto: Janusz Kamiński

W tym roku przerzedzanie jabłek w sadach ruszyło wyjątkowo wcześnie. Już teraz na forach internetowych sadownicy szukają informacji, gdzie mogą sprzedać jabłka z przerywki.

Jabłka z przerywki to owoce, które zostały przerzedzone z drzew w celu poprawy jakości pozostałych owoców. Jabłka te są zazwyczaj mniejsze i mniej dojrzałe niż jabłka deserowe, ale nadal mogą być używane do różnych celów, takich jak przetwory, soki i cydr. W Polsce przerzedzanie jabłek jest powszechną praktyką, zwłaszcza w sadach jabłek deserowych.

W powiecie grójeckim skup jabłek z przerywki prowadzi firma MD Macierzyński. Cena za kilogram jabłek wynosi 1 złotych. Jak informuje właściciel skupu, obecnie skup skupia głównie wiśnie, a jabłek z przerywki dostarczanych jest niewiele.

Ze względu na małe ilości, prosi on sadowników chcących dostarczyć jabłka o wcześniejszy kontakt w celu ustalenia terminu. Oprócz skupu Macierzyński, sadownicy z powiatu grójeckiego mogą również sprzedawać jabłka z przerywki w innych lokalnych skupach. Przy większych dostawach, niektórzy skupujący oferują minimalnie wyższe stawki za tego typu jabłka.

Warto pamiętać, że ceny jabłek z przerywki mogą się szybko zmieniać w zależności od podaży i popytu.

UDOSTĘPNIJ

Czy w tym roku zabraknie polskich jabłek?

Zwalczanie biologiczne owocówki jabłkóweczki – komunikat sadowniczy | Agrosimex