w

Sadownicy i plantatorzy truskawek oraz krzewów owocowych złożyli prawie 6,7 tys. wniosków o wsparcie.

Sadownicy i plantatorzy truskawek oraz krzewów owocowych, którzy z powodu wystąpienia klęsk żywiołowych ponieśli straty złożyli prawie 6,7 tys. wniosków o wsparcie. Pula środków przeznaczonych na to wsparcie wynosi 5 mln zł.

Przy stratach sięgających ponad 50 proc. powierzchni upraw pomoc wynosi 2,5 tys zł/ha

ARiMR podsumowała trzy nabory, które zakończyły się 30 października. Chodzi o wsparcie dla sadowników i plantatorów truskawek, dla producentów kalafiorów lub brokułów, oraz dopłaty do skupu mokrej kukurydzy. Agencja zaznaczyła, że jest to wstępne podsumowanie, ponieważ nie wszystkie dokumenty złożone w terminie zostały już zarejestrowane. Pełne dane będą znane w ciągu miesiąca od zakończenia przyjmowania wniosków.

Ze wstępnych danych wynika, że sadownicy i plantatorzy truskawek oraz krzewów owocowych, którzy w wyniku wystąpienia przymrozków wiosennych, gradu lub huraganu ponieśli straty na co najmniej 30 proc. i poniżej 70 proc. powierzchni upraw złożyli prawie 6,7 tys. wniosków o pomoc, w tym ok. 5,7 tys. w formule pomocy publicznej, a blisko 1 tys. jako pomoc de minimis w rolnictwie.

Pomoc jest zróżnicowana i zależy od wysokości start. Najwyższa przysługuje tym rolnikom, których straty wyniosły powyżej 50, ale nie więcej niż 70 proc. powierzchni uprawy — jest to 2,5 tys. zł/ha. Najniższe wsparcie — 625 zł na 1 ha powierzchni uprawy owocujących krzewów owocowych lub truskawek, otrzymają producenci, których szkody objęły co najmniej 30 proc. i mniej niż 50 proc. danej uprawy.

  • źródło: businessinsider.com.pl
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koncerny energetyczne proponują taryfy większe nawet o ponad 100 proc.

Pogoda na listopad. Będzie bardzo duże zaskoczenie.