w ,

Premier Morawiecki do rolników: Obniżamy ceny nawozów

Obniżyliśmy do zera VAT na nawozy, popieramy odstrzał dzików w walce z ASF, dopłaty do hektara mają być co najmniej jak średnia w UE, chcemy dopłacać do zbiorników retencyjnych – napisał premier Mateusz Morawiecki po wystąpieniu na VIII Kongresie Rolnictwa RP

W niedzielnym wpisie na portalu społecznościowym Morawiecki podkreślił, że „rosyjskie manipulacje cenami energii oraz sytuacja po pandemii budzą niepokój w całej Europie i na świecie”. Według niego, dla rolników działania Gazpromu oznaczają nie tylko wysokie ceny paliw, ale także nawozów. „Już jakiś czas temu wystąpiłem do Komisji Europejskiej o możliwość dopłat, które wdrożymy, kiedy tylko dostaniemy na nie zgodę. Póki co obniżyliśmy VAT na nawozy do 0 proc.” – zaznaczył.

Przypomniał, że dzięki Tarczy Antyinflacyjnej, co najmniej do początku żniw, czyli do przełomu lipca i sierpnia, utrzymany zostanie obniżony poziom VAT na paliwo.

Tarcza Antyinflacyjna pomoże polskiemu rolnictwu

Z rozwiązań przewidzianych w Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej skorzystają także rolnicy. Chodzi o zmniejszenie kosztów produkcji rolnej przez obniżenie VAT i akcyzy na paliwa oraz VAT na nawozy. 

W ramach Tarczy Antyinflacyjnej do 0 ma spaść VAT na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc., z 23 do 8 proc. ma spaść stawka tego podatku na paliwa silnikowe, w przypadku nawozów stawka podatku spadnie z 8 proc. do 0. VAT na gaz ma spaść z 8 proc. do 0, na energię cieplną z 8 do 5 proc., a w przypadku energii elektrycznej utrzymany zostanie obniżony 5 proc. VAT. Od 1 lutego, cena paliw powinna spaść do ok. 5 zł za litr. Będzie to bardzo konkretna obniżka kosztów produkcji dla rolników.

Większy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

Zwiększyliśmy limit zużywanego oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych do 110 l oraz limit zużycia oleju napędowego do 40 l na 1 dużą jednostkę przeliczeniową bydła (DJP). Dzięki oszczędnościom, rolnik będzie miał więcej środków na zakup środków do produkcji rolnej.

źródło: PAP / FORSAL.PL / GOV.PL

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeden komentarz

Maszyna przyszłości! Zobacz co potrafi ten mały robot. Mówią o nim mały geodeta… [VIDE0]

Morawiecki i Kowalczyk o działaniach dla polskiej wsi w ramach Polskiego Ładu

Wróć do góry