Mołdawia rozpoczyna import jabłek na dużą skalę z Polski!

Według ekspertów EastFruit zapasy wysokiej jakości jabłek w Mołdawii na początku maja były prawie całkowicie wyczerpane na tle ich intensywnego eksportu do Rosji. W związku z tym, aby sprostać potrzebom rynku krajowego, stopniowo rozpoczyna się import wysokiej jakości jabłek deserowych do Mołdawii z Polski i Ukrainy.

W tej chwili inspektorzy Narodowej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności ANSA przeprowadzają audyt pozostałości produktu z ubiegłorocznych zbiorów w magazynach owoców w kraju. Według ich wstępnych danych, rezerwy jabłek nie przekraczają 10 tysięcy ton.

Z kolei przedstawiciele stowarzyszeń producentów rolnych uważają, że resztki jabłek w chłodniach są jeszcze niższe – nie więcej niż 5-7 tysięcy ton. 

Jednocześnie analitycy z EastFruit sugerują, że szacunki te mogą być nieco zaniżone, biorąc pod uwagę szacunki dotyczące całkowitej produkcji jabłek w Mołdawii w 2018 r., Wielkości ich przetwórstwa koncentratu jabłkowego i ilości wywozu świeżych jabłek do Rosji.

Stowarzyszenie Producentów i Eksporterów Mołdawii Fruct zapewnia, że ​​w kwietniu większość przedsiębiorstw rozwiniętych infrastrukturą aktywnie otworzyłą swoje chłodnie, czemu sprzyjał dość wysoki popyt na wysokiej jakości jabłka od rosyjskich odbiorców hurtowych.

Ponadto, jak zauważył przewodniczący stowarzyszenia Witalij Gorinchoi, ogrodnicy założyli, że od końca kwietnia do początku maja, kiedy importowane truskawki i czereśnie weszły na rynek rosyjski, ceny zakupu popytu od handlowców nawet w przypadku wysokiej jakości jabłek z Mołdawii spadną poniżej 7, 5 lei / kg (0,52-0,49 USD / kg). To właśnie się stało. Według eksporterów poziom ceny pracy dla jakościowego jabłka o średnicy co najmniej 65–60 mm jest obecnie uważany za 7 lei / kg (0,45 USD / kg).

Jednocześnie, spadek cen mołdawskich jabłek, według analityków EastFruit, wynika w większym stopniu z pogorszenia parametrów jakościowych niż z sytuacji na rosyjskim rynku jabłek. Jako przykład eksperci podają dynamikę cen jabłka od 1 kwietnia do 10 maja dla różnych odmian.

Cena hurtowa jabłka z jednej z najpopularniejszych odmian jabłek Golden Delicious wzrosła w tym okresie o 44% lub 32 US centów za kg i osiągnęła 1,04 USD za kg. W związku z tym, w obecności wysokiej jakości jabłka odmiany „Golden”, mołdawscy producenci mogli zarobić w maju o 40–45% więcej niż na początku kwietnia.

A nawet najmniej popularne odmiany, takie jak „Idared” i „Jonagold”, wzrosły w Rosji od początku kwietnia o co najmniej 32–40% lub 21–26 centów za kg.

Najprawdopodobniej końcowe jabłka przechowywane w nowoczesnych chłodniach Mołdawii zostaną sprzedane w maju, a te, które straciły swoją prezentację, zostaną po prostu usunięte. Jednocześnie w okresie letnim Mołdawia zaspokoi potrzeby rynku krajowego poprzez import jabłek z Polski i Ukrainy.

W ubiegłym roku Mołdawia sprowadziła ponad 300 ton świeżych jabłek z Polski, aby pokryć letni deficyt. W tym roku oczekuje się, że import znacznie przekroczy ten wolumen, a Ukraina będzie również wśród dostawców. Obecnie średnia cena hurtowa jabłka wysokiej jakości na rynku mołdawskim jest 2-3 razy wyższa niż cena hurtowa jabłka w Polsce i na Ukrainie, dlatego takie dostawy będą dość atrakcyjne dla importerów. I to nie jest zaskakujące, ponieważ w porównaniu do 10 tys. Ton rezerw jabłkowych w Polsce, Ukraina nadal miała ponad 80-85 tys. Ton jabłek w magazynach, a w Polsce ponad 500 tys. Ton.

Zakłada się, że realny import jabłek do Mołdawii z Ukrainy i Polski w okresie letnim będzie znacznie większy, jednak niektóre z tych produktów będą przeznaczone na reeksport do Rosji i nie będą sprzedawane na rynku krajowym tego kraju.

źródło: east-fruit

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.