w

Litwini wykupują polskie truskawki. Ceny gwałtownie podskoczyły

Ceny truskawek w tym tygodniu gwałtownie podskoczyły, po tym jak kupcy z Litwy „wyczyścili” owoce z polskich rynków. Czy truskawek może zabraknąć dla polskich konsumentów?

Litwini wykupują polskie truskawki. Ceny gwałtownie podskoczyły

Wraz z rozpoczęciem sezonu na truskawki ceny zaczęły gwałtownie spadać. Na początku tygodnia owoce można było kupić na rynkach hurtowych za 8,00 – 10,00 złotych za łubiankę. W ciągu doby jednak ceny nagle urosły do 15 złotych.

Informacja o hurtowych zakupach dokonywanych przez nabywców z Litwy sprawiła, że polscy konsumenci zaczęli się obawiać, że owoców zabraknie, a jeśli będą, to w bardzo wysokich cenach. Eksperci jednak uspokajają, że truskawek nie tylko nie zabraknie, ale mogą one w krótkim czasie znowu potanieć.

Rynek owoców jagodowych charakteryzuje się bowiem bardzo dużą zmiennością, o czym można było się przekonać po przyjeździe do Polski kupców z Litwy. Co więcej, ceny truskawek oraz pozostałych owoców miękkich są uzależnione nie tylko od popytu, ale także od warunków pogodowych oraz dostępności pracowników sezonowych.

– W tym roku sezon jest opóźniony przez to, że było zimno w kwietniu i w połowie maja. Dopiero teraz zaczyna się główny zbiór z gruntu, gdzie nie były one przykrywane. Były obawy o to, czy pierwsze dwa rzuty tej gruntowej truskawki będą ładne, a potem, ze względu na suszę, truskawka będzie coraz drobniejsza, gorszej jakości. Ale popadało. Jeśli pogoda będzie sprzyjała, one się nagle wysypią i ceny na pewno spadną – mówił Interii Biznes Maciej Kmera, ekspert rynku świeżych owoców i warzyw Rynku Hurtowego Bronisze.

źródło: Radio Eska

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

XIV Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 17–18 stycznia 2024 roku

Cena około 5 zł za kilogram malin w Polsce jest stanowczo za niska!!!