w

Ligol, Szampion, Rubin na rynku hurtowym Bronisze ?

Na rynku hurtowym w Broniszach ceny owoców i warzyw są niewiele wyższe w niż w ubiegłym roku, tanie są pomidory i śliwki. Popyt jest słaby, w opinii eksperta rynku Macieja Kmery, widać oznaki kryzysu.

Według eksperta, „silne tąpnięcie popytu na rynku” nastąpiło na przełomie lipca i sierpnia, spowodowane było one wakacyjnymi wyjazdami. Początek września też nie jest dobry, bo konsumenci mają inne wydatki m.in. związane ze szkołą.

W pierwszym tygodniu września owoce krajowe były nawet średnio o 0,43 proc. tańsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a importowane o ok. 8,5 proc. droższe (najbardziej podrożało avocado i melony).

Zdaniem Macieja Kmery na rynku widoczny jest kryzys; sprzedający, którzy zaopatrują m.in. stołeczny handel coraz częściej informują o zamykanych sklepach z powodu bardzo wysokich kosztów energii elektrycznej (chłodziarki/klimatyzacja). Ponadto – jak zauważył – niedawne upały zniechęciły część konsumentów do zakupów w nieklimatyzowanych pomieszczeniach, kierując ich do dyskontów.

Ekspert poinformował, że obserwowany jest obecnie na rynku intensywny rozwój firm-hurtowni wyspecjalizowanych w handlu towarem słabszej jakości, często ze zwrotów z sieci handlowych.

Ich głównymi klientami są sprzedawcy bazarowi i straganiarze, których działalność nie generuje wysokich kosztów – zaznaczył Maciej Kmera.

Ekspert wskazał, że niepokojący jest również spadek podaży owoców i warzyw, których produkcja wiąże się z dużym zapotrzebowaniem na siłę roboczą, a której mimo napływu uchodźców z Ukrainy stale brakuje w rolnictwie.

Bardzo duża jest podaż jabłek odmian letnich – ceny są bardzo zróżnicowane i wynoszą od 1 do 3 zł/kg w zależności od odmiany i kalibru. Ekspert wyjaśnił, że z powodu suszy, a także z konieczności zmniejszania kosztów uprawy przeważają jabłka drobniejsze, tj. tańsze.

W ofercie pojawiły się już pierwsze odmiany zimowe np. Ligol, Szampion, Rubin.

Ze względu na wysoką podaż bardzo tanie są śliwki, które wyceniane są w granicach od 0,75 do 2,5 zł/kg, stabilna jest podaż i cena borówki wysokiej – 12-22 zł/kg w zależności od standardu konfekcjonowania.

źródło: polskieradio24.pl / PAP

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile jest czasu na dochodzenie odszkodowania za gradobicie, przymrozek, suszę w sadzie?

Nie poradzimy sobie z kolejnymi podwyżkami