w ,

Jakie sporty Gali sadownicy zerwali, zrywają i będą dopiero zrywać? [Wywiad z sadownikami]

Zbiory Gali w Polskich sadach obecnie trwają. Jedni sadownicy rozpoczęli je tydzień temu, inni są w trakcie a pozostali dopiero je rozpoczną za tydzień. Termin zbioru jabłek zależy od odmiany Gali, podkładki, pogody, gleby, temperatury wiosną, wieku drzew i wielu, wielu innych czynników. Rozbieżności w terminie zbioru Gali są duże.

Zapytaliśmy kilkoro sadowników z różnych regionów Polski, jak aktualnie przebiegają u nich zbiory poszczególnych sportów Gali. Niżej zamieszczamy dla Państwa wypowiedzi:

Jesteśmy po zbiorze 5-letniej Gali Brookfield, dziś pierwszy dzień zbioru 15-letniej Gali Must. Mamy jeszcze do zbioru Gale Val – informuje Łukasz z Góry Kalwarii.

Aktualnie zbieramy Galę Schniga Schnico i Schniga Schnigo Red. Galę Must będziemy zrywać po niedzieli – informuje Emil z gminy Sadkowice.

W tym tygodniu rozpocząłem zbiór Gali Must, a Gale Brookfield w tamtym tygodniu skończyłem zrywać – informuje Krzysztof z Sandomierza.

Zbiory Gali w powiecie lipskim zaczęły się na początku tego tygodnia. Na ten moment rwana jest Gala Must i ciemne sporty gali paskowanej. Jaśniejsze sporty takie jak Gala Schniga prawdopodobnie będą rwane w przyszłym tygodniu. Jako, że w tym roku mrozy styczniowe dość mocno odbiły się na plonowaniu, większości gatunków drzew i krzewów owocowych ma owocowanie miejscami średnie, a w innych miejscach bardzo dobre, można powiedzieć, że średni plon zapowiada się zadowalający. W sadach niżej położonych w których były prowadzone intensywne zabiegi na podtrzymanie zawiązka spotyka się sporo drobnego jabłka, nie posiadającego komory nasiennej – informuje Szymon z powiatu Lipskiego

Gala Schniga Schnico Red zbiór zacząłem 28.08, plon więcej niż zadawalający. Gala Schniga Schnico, zbiór zacząłem 07.09 ale będzie odbywał się na kilka razy rwany. Plon więcej niż zadowalający, ale rozmiar jabłek zdecydowanie mniejszy, niż zawsze. Gale Must zaczniemy zbiór w najbliższych dniach – informuje Piotr z gminy Biała Rawska.

Przerywkę Gali zacząłem 8 września w pierwszej kolejności Gala Brookfield, następnie Gala Schniga i na końcu Gala Must. Gdy wszystkie kwatery przerwiemy zaczynamy od nowa tym razem do czysta. Plon w tym roku jest bardzo zadowalający – informuje Mariusz z Warki.

Gale Val zerwałem już, drzewka drugi rok dopiero w sadzie – informuje Arkadiusz z Sandomierza.

Obecnie jestem w trakcie zbioru Gali Schniga Schnico, ale jest już trochę za późno na jej zbiór. Mam zbyt mało ludzi do pracy więc z tego to wynika, jak uporam się z tą odmianą będzie do zbioru Gala Must. Ilości są zadowalająceinformuje Jacek z Daltrozowa.

Galę Must zaczniemy zbierać koło piątku informuje Grzegorz z Belska Dużego.

Galę Must będę zaczynać rwać w sobotę. Plon w tym roku jest na bardzo dobrym i wysokim poziomie – informuje Adrian z Jasieńca.

W moim gospodarstwie mam tylko młodą Galę, wiec już zerwałem w tamtym tygodniu Brookfield baigent i Val informuje Patryk z okolic Chynowa.

Dzisiaj kończymy zbiory Gali Must, wcześniej zerwaliśmy i sprzedaliśmy prosto z drzewa 4-letnią Galę Brookfield  – informuje Oskar z Lipia.

Obecnie zaczynamy zbierać Galę Brookfield. Za nami zbiory Galivall. Okna zbioru zaczęły się od około 8 września dla Gali z młodych drzewek o niskim plonie, a dla starszych drzew o wysokim plonie okna są nawet o tydzień opóźnione. Plonowanie Gali w naszym gospodarstwie jest co roku stabilne, a tegoroczne plony są na dobrym poziomie. Warto wspomnieć, ze okna zbioru pokazują odpowiednie terminy a dostępność pracowników jednak to weryfikuje – informuje Jacek z Bikówka.

Niżej zamieszczamy zdjęcia nadesłane do naszej redakcji ze zbiorów w gospodarstwie Szymona Czuja z powiatu Lipskiego:
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

J.K. Ardanowski o Zielonym Ładzie: Rolnik stanie się w pewnym sensie niewolnikiem…

Część sądeckich sadowników może nie przetrwać. Grozi im bankructwo…