w , ,

Jaki kombajn wybrać do zbioru malin z podporami, bez podpór, letnich, jesiennych?

Wybór kombajnu do zbioru malin budzi wiele wątpliwości wśród platnatorów, ponieważ rodzaj i format uprawy malin ma duże znaczenie przy wyborze maszyny. Dodatkowo kombajnów na rynku Polskim jest dość sporo. Zima to dobry czas, aby przyjrzeć się dostępnym modelom w Polsce.

Podczas wyboru odpowiedniego kombajnu do zbioru malin musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy nasza uprawa to głównie maliny letnie, czy jesienne? Czy maliny prowadzone są na podporach, czy bez podpór?

Jeśli twoja plantacja stanowi głównie uprawę maliny letnich na podporach to rekomendowany jest tutaj kombajn KAREN. Druty na których wpierają się owoce i słupki z poziomymi porzeczkami nie stanowią żadnej przeszkody w czasie pracy maszyny. Dodatkowo zastosowany system uszczelniający ogranicza  straty owoców podczas zbioru i jest bezpieczny dla bocznych pędów.

Kombajn KAREN to jedna z najnowszych propozycji dla producentów jagodowych. KAREN powstała z myślą o potrzebach i oczekiwaniach producentów na całym świecie.

Jeśli Wasza uprawa jest dość zróżnicowana, oprócz maliny uprawiacie borówkę i jagodę kamczacką, ale również porzeczkę, czy aronię to niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem będzie tu kombajn KAREN. Oczywiście każda z plantacji musi być odpowiednio prowadzona. Szczegółowe wytyczne i optymalne parametry do zbioru podaje producent tych maszyn.

Kombajn KAREN jest sprawdzi się również w uprawie malin jesiennych. Zaleca się jednak podwiązanie malin przy stosowaniu tego typu kombajnu – gdzie układ otrząsający oparty jest na pionowo ustawionej parze otrząsaczy. Podwiązując maliny jesienne można zmniejszyć straty w plonie a jednocześnie poprawić jakość owoców.

Jaki jest idealny kombajn do zbioru borówki?!

Jeśli twoja plantacja stanowi  głównie uprawę malin jesiennych i jest uprawiana bez podpór maszyną dedykowaną w takiej uprawie są kombajny NATALIA – V  i NATALKA. Zastosowane nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają uzyskać wielokrotny, efektywny i dobrej jakości zbiór podczas jednego sezonu owocowania. Kombajn NATALIA -V to maszyna zaczepiana cało-rzędowo do ciągnika. Otrząsacze są dostosowane do uprawy względem siebie w kształcie litery V. Kombajn najlepiej sprawdzi się na plantacjach o powierzchni od 7 do 9 ha. Kombajn NATALKA wyposażony w jeden boczny otrząsacz to kombajn półrzędowy, przeznaczony na mniejsze 3-4 ha plantacje.

Zbiór malin kombajnem NATALKA i NATALIA-V to gwarancja uzyskania dobrej jakości owoców, przy jednoczesnym znaczącym obniżeniu kosztów produkcji.

Kombajny NATALIA-V oraz NATALKA posiadają: 
– specjalne plastikowe palce, odpowiednie dla delikatnej maliny;

– transportery ze specjalnego tworzywa, które stanowią dodatkową amortyzację przy opadaniu owoców z krzewów;

– możliwość zamontowania aktywnych podbieraków, które unoszą i delikatnie wprowadzają w zespół otrząsajcy długie, wykładające się pędy;

– strefę selekcji owoców.

Drugą alternatywną opcją w uprawie malin jesiennych bez podpór jest kombajn do zbioru JOANNA. Kombajn JOANNA posiada boczny system zbioru, co ważne otrząsacz jest ustawiony pod kątem. W zależności od modelu kombajnu maszynę należy wyposażyć w odpowiedni osprzęt – dedykowany do zbioru malin (tak jak w kombajnach malinowych  – plastikowe palce, aktywny podbierak czy stół do selekcji owoców).

Podobnie jak w przypadku KAREN, zbiór malin kombajnem JOANNA rekomendowany jest w gospodarstwach o zróżnicowanym profilu upraw, gdzie przede wszystkim uprawia się porzeczkę, aronię, jagodę kamczacką czy agrest.

Wszystkie maszyny posiadają szereg dodatkowych opcji, które pozwolą dopasować wybrany model kombajnu do indywidualnych potrzeb klienta. Kombajny współpracują z większością ciągników sadowniczych. Do kombajnowego zbioru malin wymagane są jednak biegi pełzające.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące dokładnych parametrów poszczególnych kombajnów Weremczuk zaprasza do kontaktu:

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostrzegamy przed intensywnymi opadami śniegu, silnym wiatrem powodującym zawieje i zamiecie śnieżne oraz oblodzeniem.

Przepis na pyszną szarlotkę z „Jabłek Grójeckich”!