w ,

Mechaniczny zbiór jabłek prosto z drzewa

foto: Instytut Ogrodnictwa - PIB

Zbiór jabłek prosto z drzewa kojarzy nam się przede wszystkim ze zbiorem ręcznym. Jeśli mówimy o zbiorze jabłek przemysłowych, to często mamy namyśli zbiór owoców spod drzew tzw. spadów.

Firma WEREMCZUK w swojej ofercie ma maszyny, które umożliwiają zbiór jabłek przemysłowych właśnie prosto z drzewa. Są to przede wszystkim całorzędowe kombajny FELIX Z i agregaty MAJA. 

W Polsce mamy już wyspecjalizowane gospodarstwa, które prowadzą sady jabłoniowe pod zbiór kombajnem FELIX [czytaj więcej …]. Drzewa w sadzie muszą być odpowiednio posadzone i przycinane.

📣📣Sad przemysłowy? Tak. To realne!

✅Dziś mieliśmy okazję zobaczyć, jak wygląda produkcja i zbiór jabłek do…

Opublikowany przez Instytut Ogrodnictwa – PIB Wtorek, 14 września 2021

Jeżeli mamy tradycyjny sad, to doskonałym rozwiązaniem będzie agregat MAJA [ czytaj więcej …] z automatycznie rozkładanym ekranem. W zależności od warunków panujących w sadzie, wielkości drzew i ich rozstawu w rzędzie możemy wybrać spośród dostępnych modeli wersję dłuższą lub krótszą oraz zamontować ekran odpowiedniej szerokości.

To rozwiązanie ma swoich zwolenników głównie za granicą naszego kraju.

Dodatkowo agregaty MAJA mogą mieć zamontowane wyposażenie do zbioru owoców w worki typu BIG-BAG.

Jakie korzyści daje nam wybór maszyn, które umożliwiają zbiór jabłek przemysłowych prosto z drzewa?

Jeden z użytkowników maszyny MAJA AUTOMATIC LK [czytaj więcej …]  z Wielkiej Brytanii zajmuje się produkcją soków i koncentratów świeżo tłoczonych z jabłek. Ponieważ zależało mu na najwyższej jakości towaru to przetwarzanie owoców zbieranych prosto z ziemi to wykluczało. Zwłaszcza, że do tłoczenia mogła trafić również inne zanieczyszczenia. Jak twierdzi wykorzystanie agregatu MAJA do zbioru jabłek:

  • – zmniejsza liczbę szkodliwych patogenów, które mogły wraz z glebą przedostać się do surowca
  • – ogranicza ryzyko uszkodzenia owoców
  • – daje możliwość dopasowania terminu zbioru do stopnia dojrzałości owoców

Ostatni punkt może okazać się bardzo ważny dla sadowników, którzy uprawiają różne gatunki jabłoni czy innych drzew owocowych. Zastosowanie maszyny umożliwia szybki i skuteczny zbiór nawet przy zmiennej czy niekorzystniej pogodzie jaka zwykle towarzyszy nam na jesień.

Mechaniczny zbiór jabłek w Wielkiej Brytanii – Żródło: https://www.thronefarm.co.uk/shake-and-catch-harvesting/

Obecnie sadownictwo w Polsce zmaga się z wieloma problemami. Przede wszystkim są problemy ze zbytem owoców i ich niska cena. Jeżeli weźmiemy również pod uwagę brak osób do zbioru ręcznego i stale rosnące koszty robocizny i utrzymania sadów, to mechanizacja zbioru może być jedyną alternatywą.

Zakup sprzętu to jedna z poważniejszych inwestycji w gospodarstwie. Każdy z producentów musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie jaka technologia pozwoli na rozwój gospodarstwa i podnoszenie konkurencyjności.

Skontaktuj się z przedstawicielem firmy WEREMCZUK. Sprawdź jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najbardziej korzystne. Porozmawiaj z innymi użytkownikami tych maszyn i przekonaj się o zaletach stosowanych rozwiązań.

Przeczytaj również:

Kombajny do zbioru mechanicznego WEREMCZUK! Jaki wybrać?

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Międzynarodowy przekręt na polskich jabłkach ! Pieniądze polskich sadowników wyprowadzone na Kajmany !

Bronisze: Dziś o poranku kupców zdecydowanie mniej niż w ubiegłym tygodniu