w ,

Jaki jest idealny kombajn do zbioru borówki?!

Z roku na rok coraz większa ilość producentów borówki na cały świecie poszukuje nowych to rozwiązań do bardziej efektywniejszego zbioru. Siła robocza jaką stanowią ludzie z roku na rok kosztuje więcej, a maszyny specjalistyczne do zbiorów mechanicznych potrafią w dużym stopniu zastąpić prace ludzką. Wielu producentów borówki już podczas sadzenia krzewów dobiera odpowiedni rozstaw rzędów z myślą pod mechaniczny zbiór.

Na rynku Polskim najbardziej odpowiednim kombajnem do zbioru borówki jest Karen. Kombajn ten pracuje już od trzech lat nie tylko w Polsce ale i krajach Bałkańskich (Macedonia, Serbia, Rumunia i Białoruś).

Jak informuje polski producent kombajnu Karen, (firma Weremczuk) podczas mechanicznego zbioru borówki mamy możliwość sortowania owoców na linii sortującej (taśmie), co zdecydowanie wyróżnia maszynę na tle innych o podobnym przeznaczeniu. Dzięki tej opcji mamy znacznie lepszy wpływ na końcową jakość owoców w zależności od ich przeznaczenia.


Na platformie roboczej zapewniono wygodne miejsce przy selekcji owoców i dla osoby wymieniającej skrzynki. Maksymalnie duża przestrzeń na transporterach selekcyjnych, pozwala na równomierne rozmieszczenie owoców co usprawnia skuteczną selekcję. Duża ilość miejsca pod zsypem eliminuje konieczność mieszania owoców w napełnianej skrzynce, co również ma wpływ na ostateczną jakość owoców.

Jeśli chodzi o zalety kombajnu, to tutaj nie wątpliwie największą jest cena oraz fakt, że nie wykonuje on wcale gorzej swojej pracy w porównaniu do najdroższych kombajnów samojezdnych na świecie.  Poza tym konstrukcja kombajnu powstała z myślą o plantacjach średniej wielkości jakie dominują w Polsce i Europie. Zbiór owoców może być w 100% realizowany kombajnowo lub też kombajn może stanowić uzupełnienie zbioru ręcznego.

Kolejną ważną zaletą, na którą należy zwrócić uwagę to fakt, że głowice Karen pracują w lewo i prawo w przeciwieństwie do pracujących w Oxbo góra-dół. To ważny szczegół, ponieważ ruch góra-dół powoduje, że rusztowania przy borówce wpadają w drgania i owoce niestety lądują przed kombajnem na ziemię – tej opcji nie ma w Karen, a więc straty w plonie są praktycznie zerowe. Wpływ na to ma także zastosowany w kombajnie łuskowy system uszczelniający zarówno przed jaki za strefą otrząsania.

Owoce zbieranie przez Karen spadają na transporter i przechodzą przez zespół oczyszczający. Tam są dokładnie oczyszczane z liści i innych zanieczyszczeń. W kolejnej fazie owoce trafiają na transporter selekcyjny, a następnie do skrzynek lub innych pojemników ustawionych pod zsypem.

Producenci borówki powinni wiedzieć również, że kombajn KAREN zapewnia zbiór owoców wysokiej jakości przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka uszkodzenia krzewów i negatywnego wpływu na późniejsze owocowanie.

Jeśli Wasze uprawy borówki znajdują się na powierzchni gdzie występują pochyłości, to Karen spokojnie sobie w takich warunkach poradzi dzięki podnoszenie kombajnu na kolumnach kół. Zapewnia to niskie prowadzenie kombajnu podczas zbioru na dużych pochyłościach.

Kombajny KAREN są wyposażone w niezależny system hydrauliczny z chłodnicą oleju z silnikiem elektrycznym i wentylatorem do napędu zespołów roboczych. Używane są tylko komponenty wysokiej jakości, znanych marek.

Niżej zamieszczamy również do wglądu schemat zalecanej odległości krzewów borówki do zbioru mechanicznego kombajnem Karen:

Z dodatkowych informacji:

Zastosowane rozwiązania i konstrukcja kombajnu umożliwiają transport samochodowy maszyny pod plandeką (przestrzeń ładunkowa o szerokości 2,45 m i wysokości 2,65 m) oraz transport drogą morską w kontenerach HIGH CUBE 40″.

Kombajn KAREN to jedna z najnowszych propozycji WEREMCZUK, która produkcją maszyn rolniczych zajmuje się od 40 lat.  Kombajn można zastosować również do zbioru maliny, jeżyny i jagody kamczackiej.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KRUS będzie pobierał zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne.

IMGW ostrzega przed roztopami w 4 województwach i marznącymi opadami w aż 11.