w

Jabłonie, które rodzą owoce o czerwonym miąższu, to rzadko spotykane w Polsce drzewka

Sklepy ogrodnicze zachęcają jeszcze tej jesieni do sadzenia w ogrodach nowych i ciekawych odmian drzewek owocowych. Wśród nich polecają jabłonie dające jabłka o czerwonym miąższu.

Ozdobne jabłonie, które rodzą dorodne jadalne owoce o czerwonym miąższu, to rzadko spotykane w Polsce drzewka, które zdaniem ogrodników, śmiało mogłyby wzbogacić asortyment świeżych i przetworzonych owoców na rynku.

Odmiany czerwonomiąższowe dostępne w Polskiej szkółce!

 

Jabłka o czerwonym miąższu w odróżnieniu od odmian białomiąższowych zawierają antocyjany, które są silnymi przeciwutleniaczami. Jabłka te mogą być surowcem do produkcji mętnych soków jabłkowych. Soki z jabłek odmian o delikatnie czerwonej barwie miąższu są orzeźwiające i mogą stanowić atrakcyjny produkt dla konsumenta.

Polecaną czerwonomiąższową Baya Franconia można zasadzić w każdym ogrodzie. To nowa odmiana jabłoni wyhodowana w Bawarskim Centrum Sadownictwa i Hodowli Owoców, Hallbergmoos w Niemczech. Baya Franconia jest pierwszą na świecie wysokiej jakości odmianą jabłek o dwukolorowym miąższu owoców. Jej miąższ nie brązowieje podczas przechowywania. Wśród jabłek o czerwonym miąższu jest to jedno z jabłek o najdłuższej przechowalności i najlepszym smaku.

Ma kuliste, średniej wielkości owoce dojrzewające pod koniec września. Miąższ owocu jest dwukolorowy: pod skórką ciemnoczerwony, w kierunku komory nasiennej kremowo-biały. Jabłka są aromatyczne i smaczne. Odmiana ma niska podatność na parcha.

źródło: zoomnawies.pl

Odmiany jabłoni o czerwonym miąższu dla sadowników – Robert Sas i Ryszard Nowakowski cz.I

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Energia droższa od jabłka? Czy opłaca się przechowywać jabłka?

Polskie akcenty na INTERPOMA 2022 ! FOTO