w ,

Ile skrzyń jabłek w ciągu dnia powinien urwać wydajny pracownik?!

W sezonie zbiorów jabłek deserowych 2020 sadownicy proponują stawki godzinowe. Za godzinę pracy przy zbiorze jabłek proponuję się od 10 do 14 złotych. Stawka godzinowa zależy od kilku czynników, takich jak: 

 • Czy pracownik posiada w naszym gospodarstwie zakwaterowanie?
 • Czy dojeżdza do gospodarswta na własny koszt?
 • Czy pracodawca oferuje obiad?
 • Czy pracownik jest wydajny podczas zbiorów?

I na pytaniu „Czy pracownik jest wydajny podczas zbiorów?” chcemy się zatrzymać. Jak ocenić wydajność pracownika? W tym roku słyszy się wielokrotnie, że dobrym pracownikom gospodarze są wstanie dopłacić coś ekstra do dniówki. Co  to znaczy dobry pracownik?

To ile jabłek zerwie pracownik w ciągu dnia, zależy od tego ile ich jest na drzewie. W latach gdy mamy dobry tonaż z hektara to co kilka metrów jest pełna skrzynia, wydajność pracownika również jest wtedy lepsza. Ale wróćmy do obecnych czasów, gdzie w niektórych gospodarstwach niestety ten tonaż jest mniejszy niż zwykle z powodu przymrozków.

Ilość zerwanych skrzyń w ciągu dnia przez pracownika po za plonem na drzewach, zależy również od tego czy zbiór odbywa się z dolnych partii drzew, czy z górnych

Zapytaliśmy kilku sadowników w obecnym sezonie „Ile skrzyń urywa wydajny pracownik?”.

W obecnym sezonie sadownicy informują nasz portal, że wydajny pracownik to taki który w ciągu dnia potrafi urwać 5 skrzyń np. w odmianie Gala.

Średnio jedna wydajna osoba w ciągu dnia urywa:

 • 5 skrzyń w odmianie Gala
 • 7 – 8 skrzyń w odmianie Prince
 • 6 skrzyń w odmianie Szampion

Ciekawostka: W rozmowie z jednym z sadowników, otrzymujemy informacje, że jego pracownik jest w stanie urwać 10 skrzyń Princa.

Sadownicy informują nasz portal, że jeśli pracownik nie zrywa dziennie tony, to zwalniają go z pola. 

Oczywiście każdy sad jest inny i posiada inne warunki do zbiorów, dane powyżej nie powinni stanowić wyroczni dla pracowników a jedynie wskazówkę, ile wydajny pracownik zrywa jabłek w ciągu dnia.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

5 komentarze

 1. Zajmuje się sadownictwem od zawsze. U mnie dobry pracownik przy normalnym plonie na dniowke 8 h zrywa:
  GALA ok 3 skrzynie
  PRINCE ok 4 skrzynie
  Stawka godzinowa srednio od 15 do 18 zł.
  Nie znam pracownika za 10-14 zł/h który zrywa 7-8 skrzyń Prince , ilość nie realna , może z plukotrackiem lub tym podobne, ale wtedy trzeba doliczyć koszt tych maszyn.
  Koszt zerwania kg jablek u mnie to ok 0,15 – 0,20 zl/kg, to tylko koszt pracy ludzi bez sprzętu.

  • My pracujemy co prawda 10 godzin dziennie i jesli chodzi o rwanie Princa to te 7 skrzyń jest ilością realną.Stawka 14zł/h. Ostatnio w 8 godzin (przegnał nas deszcz) 5 osób zerwało 21 skrzyń Gali po przerywce co daje ponad 4 skrzynie. A stawka 15-18zł kusząca może szuka Pan ludzi wartych takiej stawki jak blisko to jedziemy do Pana bo u nas (okolice Biała Rawska) taką stawkę to bierze tylko kierownik.

Rosjanie chwalą się nowymi liniami do sortowania jabłek. Rząd Rosji zwiększa dopłaty dla ogrodnictwa.

Jutro „strajk” Związku Sadowników pod siedzibą Biedronki (Jeronimo Martins)!