w

Grad w Lubelskim. Sadownicy nie mają żadnych szans z niszczycielską siłą gradu!

Zdjęcie małych owoców jabłek po gradzie.

W piątek 11 czerwca 2021 roku w województwie Lubelskim spadł grad. Grad niestety spowodował w wielu gospodarstwach duże szkody. 

Posiadam w tej chwili 5 hektarów sadu jabłoniowego. Sad jest rozmieszczony w kilku działkach i każda działka została zbita gradem. Grad całkowicie zniszczył przyszłe owoce. Odmiany, które ucierpiały w moim sadzie to Prince, Golden i Camspur.

-informuje Pani Krystyna nasz portal.

Szkody jakie spowodował grad w gospodarstwie Pani Krystyny oraz okolicznych gospodarstwach spokojnie można szacować na poziomie od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.

W 2020 mieliśmy zbiory sięgające 250 ton, w tym roku zapowiadał się plon mniejszy nawet o połowę. Straty po gradzie będą bardzo duże. Obawiam się, że nawet koszty produkcji się nie zwrócą.

Sytuacja jest tragiczna dla wielu sadowników w tym roku również z tego względu, iż nie mieli możliwości ubezpieczyć swoich plonów.

Niestety w tym roku nie udało mi się ubezpieczyć sadu

– informuje sadowniczka.

Rolnicy i sadownicy w tym roku informowali, że nie mają praktycznie możliwości zawierania umów-ubezpieczeń. PZU różnymi metodami odciągało możliwość zawierania polis, m.in. od przymrozków wiosennych, czy gradów (tak, jakby chciało ominąć czas, kiedy one mogą wystąpić). 

Sadownicy nie mogą ubezpieczyć upraw od przymrozków!

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzem jako sposób na suszę?

Lidl wprowadza promocję -50% na wszystkie polskie jabłka.