w

Grad w Lubelskim. Sadownicy nie mają żadnych szans z niszczycielską siłą gradu!

Zdjęcie małych owoców jabłek po gradzie.

W piątek 11 czerwca 2021 roku w województwie Lubelskim spadł grad. Grad niestety spowodował w wielu gospodarstwach duże szkody. 

Posiadam w tej chwili 5 hektarów sadu jabłoniowego. Sad jest rozmieszczony w kilku działkach i każda działka została zbita gradem. Grad całkowicie zniszczył przyszłe owoce. Odmiany, które ucierpiały w moim sadzie to Prince, Golden i Camspur.

-informuje Pani Krystyna nasz portal.

Szkody jakie spowodował grad w gospodarstwie Pani Krystyny oraz okolicznych gospodarstwach spokojnie można szacować na poziomie od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.

W 2020 mieliśmy zbiory sięgające 250 ton, w tym roku zapowiadał się plon mniejszy nawet o połowę. Straty po gradzie będą bardzo duże. Obawiam się, że nawet koszty produkcji się nie zwrócą.

Sytuacja jest tragiczna dla wielu sadowników w tym roku również z tego względu, iż nie mieli możliwości ubezpieczyć swoich plonów.

Niestety w tym roku nie udało mi się ubezpieczyć sadu

– informuje sadowniczka.

Rolnicy i sadownicy w tym roku informowali, że nie mają praktycznie możliwości zawierania umów-ubezpieczeń. PZU różnymi metodami odciągało możliwość zawierania polis, m.in. od przymrozków wiosennych, czy gradów (tak, jakby chciało ominąć czas, kiedy one mogą wystąpić). 

Sadownicy nie mogą ubezpieczyć upraw od przymrozków!

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Krzem jako sposób na suszę?

Lidl wprowadza promocję -50% na wszystkie polskie jabłka.