w

Ceny energii wpłyną na mniejsze zbiory w europejskich sadach

http://www.istockphoto.com/file_thumbview/20300638

W najnowszej prognozie zbiory jabłek w Europie zostaną zredukowane do 12.076.000T

WAPA, Światowe Stowarzyszenie Jabłek i Gruszek, zaczęło rewidować europejską prognozę zbiorów jabłek na nadchodzący sezon, która została opublikowana na początku sierpnia podczas Prognosfruit. Pierwsze szacunki zostały skorygowane w dół ze względu na intensywne warunki pogodowe w sierpniu, które wpłynęły na kolor i wielkość części upraw.

Na rozwój niższych niż oczekiwano zbiorów wpłyną również gwałtownie rosnące ceny energii elektrycznej, które mogą uniemożliwić plantatorom zbieranie części plonów ze względu na nieopłacalne koszty przechowywania oraz niedobór pracowników sezonowych.

Pierwsze sygnały z sadów sugerują, że europejskie zbiory jabłek zostaną zmniejszone do 12 076 .000 T, około 90 000 T mniej niż sierpniowa prognoza (12.168.000 T), przy czym większość krajów z wyjątkiem Polski i Czech koryguje swoje pierwotne szacunki w dół – w szczególności Francja, Włochy i Hiszpania.

Niedobór pracowników sezonowych to jeden z problemów, który utrzymuje się od początku pandemii koronawirusa i staje się jeszcze bardziej istotny dla osób pracujących z ukraińskimi pracownikami sezonowymi, takimi jak Polska. Dodatkowym problemem, który się pojawił, jest gwałtownie rosnąca cena energii elektrycznej, która podniosłaby koszty magazynów do niezrównoważonego poziomu dla producentów. Część sadowników może być zmuszonych do powstrzymania się od zbierania części swoich upraw, aby uniknąć niedogodności ekonomicznych spowodowanych kosztami przechowywania i oczekiwanym zwrotem niższym niż ogólne koszty produkcji.

źródło: https://www.freshplaza.com/article/9459434/wapa-releases-first-update-of-european-apple-crop-forecast-amid-growing-concerns-about-rising-costs/

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Pierwsze nabory dla rolników w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności

Owoce i warzywa częścią „Narodowego Dnia Sportu”. W niedzielę 18 września producenci zapraszają na błonia PGE Narodowego